יום שלישי, 15:27:29

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
חינוך
דף הבית > חינוך > דפני ליף ושלומי אבני ברב שיח בבית ספרנו

דפני ליף ושלומי אבני ברב שיח בבית ספרנו

דפני ליף, שלומי אבני, מוניק ווקנין וליבת שרון קטלר מספרים כמה נתרמו הם עצמם מתרומתם לחברה

עדן בר אילן 29/01/2016

שקד פרוכטר, עומר נאות,דפני ליף, נויה אברהמי ואליס גולדנמאכר

 

אולי בשל השריפה שפרצה בבית ספרינו ושיבשה לנו את הלימודים, התמלאנו בחודש האחרון בים של אירועים, טיולים, שיעורים מקוונים וגם ברב שיח מאוד מיוחד העוסק באנשים הפועלים למען החברה בכל מאודם.

 

שכבת י' עושה השנה מחויבות אישית, ומחנך כיתה י' 8, איתמר שטרנברג חשב שיהיה זה רעיון טוב להביא אנשים הפועלים למען החברה, על מנת שישתפו את התלמידים בתרומתם האישית והמשמעותית, שפעילותם נותנת להם.

 

המנחים ומחברי השאלות בפאנל הם: שקד פרוכטר, אליס גולדנמאכר, נויה אברהמי ועומר נאות. 

 

האורחת הצעירה והקרובה לגילנו היא דפני ליף, מנהיגת המחאה החברתית של קיץ 2011: "כתלמידה במגמת קולנוע, אני מטפחת קולנוע ועשייה חברתית". כשדפני ליף מדברת הקהל הופך דרוך: "היו רגעים מאוד קשים כשהמחאה יצאה לדרך. הרגע הזה שבו שוטרים עוצרים אותך בכוח, שונה ממילים. תבעו אותי יום לפני היום הולדת שלי... כל יום אני מסתכלת במראה ואומרת- עשיתי מה שיכולתי.

 

"אני מסתכלת על הממשלה שלנו, שלמרות שהם אמורים לעזור, מגיע מצב שכל פעם צריך להתחנן שאדם עם חליפה יקשיב לך. הפרויקט הבא שלי הוא להקים גוף משותף לאזרחים ולממשלה. העיקרון בגוף הזה מבוסס על שיטת הצבעה, בדיוק כמו התוכנית 'הכוכב הבא'. העם יצביע ויחליט איזה חוקים להעביר ואיזה לא.

                                            

דפני ליף: הפרויקט הבא שלי הוא להקים גוף משותף לאזרחים ולממשלה. העיקרון בגוף הזה מבוסס על שיטת הצבעה, בדיוק כמו התוכנית 'הכוכב הבא'. העם יצביע ויחליט איזה חוקים להעביר ואיזה לא.                                            

 

אורח חשוב נוסף ברב השיח הוא שלומי אבני, קצין מילואים בשייטת 13, סגן ראש עיריית אור עקיבא בהתנדבות, ומי שהקים את עמותת "נירים בשכונות", להנצחת זכרו וערכיו של לוחם השייטת, ניר קריצ'מן, שנפל בקרב: "בעמותה יש שיטה  בה מטפחים את בני הנוער עד שהם גדלים ויודעים שאת ילדיהם הם יגדלו בצורה יותר טובה מזו שגידלו אותם.

 

"הקושי האמיתי בעשייה של העמותה שלנו, המצילה ילדים מחיים קשים ומכשירה אותם להיות אזרחים וחיילים למופת, הוא אחרי שהחלטנו כבר לעזור למישהו, לא בהכרח הוא רוצה בעזרתנו. אנחנו משנים ומשפרים לבני נוער את החיים, אבל לא לכולם זה מתאים, ויש המון מכשולים בשטח..."

 

מוניק וקנין, מנהלת מחלקת החינוך בנימינה גבעת עדה, מתנדבת כיועצת מעמד האישה ומנהלת המתנ"ס: " יש לי בעיה עם המילה מחויבות. אינני רוצה שזו תהיה חובה, אלא זכות.  כילדת שכונה לשעבר, לא יכולתי להיכנס לתנועה שרציתי כי 'הייתה סלקציה'. נשבעתי שכשאגדל יהיה מגוון של תנועות נוער. היוזמה היישובית הבאה שלי היא להמשיך לחבר את הדור הצעיר לגיל השלישי".

 

רב השיח נפתח בשירה ונגינה של תלמידי מגמת המוזיקה עם השיר "אני ואתה נשנה את העולם" ואכן ככה זה נראה כשלפני כל שכבת יוד ישובות ארבע דוגמאות חיות של מנהיגים חברתיים.

 

האורחת הרביעית היא ליבת שרון קטלר מעמותת אתגרים: "עמותת אתגרים הוקמה על ידי נכי צהל, לפעילות אתגרית כמו סקי, סנפלינג ועוד. בישראל כמאתיים אלף אנשים הזקוקים לפעילות כזאת".

 

קטלר: "יש לדעת כי החריג בחברה שלנו הוא גם אתם ואני".

 

שאלה שהופנתה לשלומי אבני - תלמידי אורט בנימינה הם בעלי אחוזי גיוס גבוהים. מלח הארץ. כיצד ניתן לשמור עליהם שלא יתקלקלו? שלומי צוחק ואומר "אפשר להתמודד עם השאלה", ופונה לקהל תלמידי כיתות י', "מי ממכם כבר חושב על צבא?" הוא מופתע לראות כי כמעט כל השכבה הרימה את ידה. כאשר שאל כמה אנשים חושבים לצאת לשנת שירות, שוב כולם מרימים ידיים. "הבנתי למה מלח הארץ, עכשיו תקשיבו טוב" הוא צוחק. "זה הזוי שילדים בני 18 עוזבים את הכל והולכים להילחם למען המדינה, מצד שני בלי זה, אנחנו לא נהייה פה.

"לא משנה לאן תגיעו בצבא, בכל מקום תעשו את המקסימום. בכל מקום, כל הזמן, פשוט תסתכלו ימינה ושמאלה ותראו איך אתם יכולים לעזור".

 

השאלה האחרונה שהוצגה לדפני ליף, קצת לפני שירת התקווה שסיימה את רב השיח, הייתה  - מה הקושי  הכי גדול בעיניך היום בחברה הישראלית. תשובתה: "להודות בחולשה ולבקש עזרה. בקשת עזרה נתפסת כדבר לא טוב". דבריה ממש משלימים את דברי שלומי: "לא לחכות שיבקשו ממך עזרה. צריך פשוט להסתכל סביב ולראות מה אתה יכול לעשות בשביל החברה".

כל שכבת י' נעמדה על הרגליים, באולם הספורט בו התקיים רב השיח ומחאה כפיים בהתרגשות. היה מרומם נפש!

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • ורדה לץ
  07/03/2016 09:42:25
  חן חן איתמר שטרנברג:)
  מי כמוכך יודע...
 • איתמר
  31/01/2016 10:20:40
  בצניעותה הרבה, לא ציינה ורדה את חלקה המשמעותי ברב שיח. אז זה המקום להגיד לה,בשם כולנו, תודה.
 • חנה
  30/01/2016 14:24:06
  כל הכבוד על העשיה , מרגש.
  תלמידי אורט בנימינה אכן מלח הארץ.
 • שי
  30/01/2016 10:22:48
  כל הכבוד לתלמידים ולמורים!
 • טל
  29/01/2016 07:01:54
  היה מהמם!
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.