יום שלישי, 16:07:44

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
פוליטיקה
דף הבית > פוליטיקה > יו''ר הכנסת אדלשטיין וגולדנמכר

יו''ר הכנסת אדלשטיין וגולדנמכר

חלום חייה של אליס הוא להיות חברת כנסת. כתלמידת סדנת עיתונות החליטה להיפגש עם יו"ר הכנסת ולקבל ממנו עצה

אליס גולדנמכר 13/12/2016

מימין: יו"ר הכנסת אדלשטיין וגולדנמכר

 

"אנא המשך", המילים שריגשו את יו"ר הכנסת בטקס יום העצמאות

 

"כילד היו לי חלומות להיות פועל ניקיון", אומר יולי אדלשטיין, יו"ר הכנסת, בריאיון מיוחד במינו, שכלל סיור ברחבת הכנסת עם תלמידת מגמת עיתונות, אליס גולדנמכר

אחרי מספר שנים שאני עוקבת אחרי יולי אדלשטין, בכל תפקידיו כח"כ, כשר הקליטה, וכשר ההסברה והתפוצות. רק השבוע, כאשר אדלשטין מכהן כיו"ר כנסת ישראל נפגשו דרכינו. "כילד היו לי חלומות אחרים. במשטר רודני וטוטליטרי, השאיפות שלך נאלצות להצטמצם, רציתי להיות פועל ניקיון".

ממש כמו בבדיחה על ההבדל בין חבר כנסת רוסי לישראלי שכל חבר כנסת רוסי קודם ישב בכלא ואז נהייה חבר כנסת, לעומת חבר כנסת ישראלי שקודם נבחר להיות חבר כנסת ואז נכנס לכלא. אדלשטיין ישב בכלא ברוסיה על פעילותו הציונית למען ישראל, בארץ היה פעיל ועזר בקליטת העלייה.

ביום שלישי שעבר נסעתי לראיין אותו בלשכתו בכנסת ישראל שבירושלים.

יושב ראש הכנסת זה תפקיד מאוד נחשק בעל סמכויות אדירות והדבר שיולי אדלשטיין יכול לזקוף לזכותו הוא: "ניסיתי לקבוע עיקרון, שהכנסת תחוקק חוקים, שהיא יכולה גם לבצע בעצמה. העיקרון בא לידי ביטוי בכך שהכנסת בעשור האחרון חוקקה המון חוקים הקשורים להגנת הסביבה, קיימות וכל הדברים שקשורים לזה.

"בכנסת באותו הזמן היו מבזבזים טונות של נייר ולא היה שום מושג בחסכון בחשמל. האורות היו דלוקים כל הלילה. אנחנו תוך פחות משלוש שנים הפכנו לפרלמנט שיושב הכי הרבה זמן. כדי לחסוך חשמל, שמנו פה גג סולארי. קבענו כללים מאוד נוקשים למחזור. ביטלתי את כל חלוקת הניירות שלא חייבים לחלק במליאה. וגם את התקציב השנתי קיבלו בדיסק און קי ולא בניירת".

דוגמה נוספת היא נגישות והעסקת אנשים עם מוגבלויות. ח"כ אדלשטיין: "מכיוון שבכנסות האחרות היו גם חברי כנסת מוגבלים בתנועה, זה חייב אותנו לשנות כל מיני דברים. למשל השולחן הזה (מצביע על השולחן בלשכתו) היה כמעט צמוד לקיר,יושבת ראש וועדה לביקורת המדינה היא על כסא גלגלים וכשאנחנו מקבלים פה בסצנה קבועה כמה פעמים בשנה את הדו"ח של מבקר המדינה, היא לא יכלה להשתתף יחד איתנו ולהיכנס. הזזנו את השולחן ועכשיו אנחנו שלשתינו יכולים לקבל את הדו"ח. העיקרון המנחה אותי הוא שאסור רק להטיף מוסר לאחרים. צריך לבצע את הדברים שאתה מטיף להם.

"בנוסף, עדיין אין פה הצלחות גדולות אבל הכנסת היא מאוד שומרת על המסורת ולא בכל כנסת צריך לעשות דברים חדשים. יש דברים שמיצו את עצמם. למשל הצעות אי-האמון. פעם כשהאופוזיציה הייתה מגישה הצעת אי אמון, דיווחו על כך בחדשות. ואם יושב ראש הכנסת רצה שיראו אותו בחדשות הוא תמיד היה אומר 'הכנסת דחתה ברוב קולות את כל הצעות אי-אמון בממשלה'. כדי לדלל את הצעות אי-האמון הכנסנו שעת שאלות עם ראש הממשלה ועם השרים הבכירים. מי שקובע מי יהיה בשעת השאלות, זו  האופוזיציה. זה החייה את הכנסת ואת המליאה, והח"כים אפילו כועסים שלא לכולם יש זמן לשאול. הרפורמות האלה מראות שאפשר להוציא דברים שעבר זמנם ולהכניס דברים חדשים"

-      מה אפשר לעשות לשיפור מעמדה של ישראל בעולם? -

"תמיד הייתה נטייה לצחוק על זה שחברי הכנסת רק טסים לחו"ל, אבל אי אפשר לדבר על המצב הבינלאומי של מדינת ישראל, ועל החרמות ולא לעשות כלום. חברי הכנסת בשנים האחרונות פיתחו מערך קשרים לא רע בפרלמנטים ברחבי העולם. ואני אופטימי".

-      היכן נפגוש אותך בעוד 10 שנים?

-       

-      "אחת המחלות של חברי הכנסת זה שאדם נבחר לכנסת, עוד לא הספיק לחוקק אפילו חוק אחד וכבר מסביר לכולם שהוא יהיה שר הביטחון, שר החינוך, שר הפנים.. קודם כל צריך לעשות את התפקיד הנוכחי. אחרי שאתה יושב ראש הכנסת אין יותר מידי אופציות, לא יכול להיות לי חלום להיות שר חקלאות מוצלח. מחפשים תפקידים שמקדמים אותך, אבל מה הם בדיוק יהיו זה תלוי בהרבה מאוד דברים בפוליטיקה לא רק בי".

-       

-      איזה עצות אתה יכול לתת לנערים ונערות שרוצים להיות כמוני, חברי כנסת?

-       

-      "אין כאן כללים. צריך להיות מועיל לחברה, ולחיות חיים משמעותיים. דבר ראשון  אל תקבלו עצות ואל תלמדו מאף אחד. לכל אחד יש דמויות נערצות אבל כולם מחפשים את הדרך שלהם בתחום הזה, כמו בכל תחום אחר.

-      "את כבר עושה דבר חשוב, בזה שאת מתעניינת, שואלת שאלות, כותבת בעיתון. לצערי לפעמים מגיעים חברי כנסת שאין להם מושג לא בתחום התקשורת, לא בתחום החברה הישראלית וזה חבל, זה כמעט תאונת עבודה. עדיף ללמוד לפני שמגיעים לתפקיד של חבר כנסת ולא אחרי זה. אם את רוצה באמת להשפיע, לא רק להתנדב באיזשהו ארגון חשוב ומשמעותי, אז מחפשים גם מנופים של השפעה פוליטית אשר בהצבעה אחת את יכולה אולי לתרום יותר לתחום מסוים על ידי הצעת חוק מסויימת, או בפעילות התנדבותית. זה תהליך מאוד טבעי.

-       

-      "אני בכלל לא חשבתי להיות חבר כנסת. אני וחבריי רצינו סך הכל לעזור בקליטת העלייה ובאיזשהו שלב הגענו למסקנה שבמקום כל הזמן לרוץ אחרי איזשהו חבר כנסת,הבנו שפוליטיקה זאת הדרך. העצה שלי לחיים משמעותיים היא למצוא את המטרות שבשבילן את מגיעה לכנסת ולא להגיע ואחר כך לחפש 'בשביל מה באתי'?

הרגע בו את הכי גאה בו כיו"ר  הכנסת? 

"יו"ר הכנסת נואם את הנאום המרכזי בערב יום העצמאות. יש איזשהו קטע שבו מפקד המסדר ניגש ליושב ראש הכנסת ומבקש את האישור להמשיך בטקס כדי לפתוח את חגיגות יום העצמאות. בפעם הראשונה,לפני שלוש שנים כשהוא ניגש אליי ומה שהייתי צריך להגיד לו זה 'אנא המשך' ולקח לי רגע להוציא את המילים האלה, כי מה שהצופים לא ידעו זה שאני שוחררתי מבית הסוהר ביום העצמאות,ב-ה' באייר. זו מן סגרת מעגל שרק ב1987 שוחררתי ב-ה' באייר מבית סוהר בברית המועצות,עדיין בלי כל סימן שאני כן עולה לארץ כי שחררו אותי מבית סוהר לא שחררו אותי מברית המועצות ובמושגים של היסטוריה, שנים ספורות לאחר מכן אני נותן אות לפתיחת חגיגות יום העצמאות במדינת ישראל".

לסיום, הגיע מדריך שלקח אותנו (את הורי ואותי) לסיור בכנסת. שמענו הסברים על היסטוריה של הכנסת. הסבר על הציורים של מארק שאגאל המעטרים את כנסת ישראל. ביקרנו בוועדה לביטחון פנים ולהגנת הסביבה.  

היום הארוך הזה עמד להסתיים. הדרך הביתה לקחה שלוש שעות וכל הנסיעה הביתה חשבתי על האדם הנפלא הזה שלאורך כל הראיון התייחס אליי כאל עיתונאית אמיתית ולא כאל ילדה בת 16 שרק מתחילה את דרכה.

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • אנטולי
  21/02/2017 14:27:01
  יפה מאוד! כתבה יפה ומשכילה!
 • לירי רונן
  08/01/2017 14:35:33
  כל הכבוד אליס!
  כתבה מאוד מעניינת!
  שמחה בשבילך שחווית חוויה כזאת ♡
 • מרב
  17/12/2016 21:31:29
  כל הכבוד אליס!
 • שי
  13/12/2016 18:52:52
  אליס, ראיון מרתק. כל הכבוד!
 • כוכבות
  13/12/2016 15:11:43
  כתבה מאד מעניינת, למדתי דברים רבים וחדשים על יו״ר הכנסת אדלשטיין .
 • פרחים
  13/12/2016 15:14:35
  רעיון מעניין!
 • עדן
  13/12/2016 15:12:54
  כתבה מעניינת מאוד!!
 • פרח
  13/12/2016 15:11:09
  כתבה מאוד מעניינת , נהניתי לקרוא בהחלט התפקיד שלו יותר מעניין ומשמעותי ממה שחשבתי !
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.