יום שלישי, 15:24:53

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
חינוך
דף הבית > חינוך > הדרך לפולין עוברת ביד ושם

הדרך לפולין עוברת ביד ושם

ההכנות של שכבת יא לפולין בעיצומן

אליס גולדנמכר 21/02/2017

תלמידים בהרצאה של ניצול השואה הנרי פונר

שנה לפני המסע לפולין מתחילה שכבת יא' בהכנות

 

210 תלמידי יא' השנה יצאו בנובמבר שנה הבאה לפולין. ההכנות לכך החלו. לפי דרישות משרד החינוך, ישנו "פרופיל" התלמיד היוצא למסע. בפרופיל כרוכים תכונות אופי כמו דיוק (הגעה בזמן), אחריות, והכנה מאסיבית בת שנה שכוללת ביקור במוזיאון "יד ושם".

היום נפתח בהרצאה של הנרי פונר, שהוא גם סבא של התלמידה מור עצמון. סיפר ששמו המקורי הוא היינץ ליכטוויץ. בגיל 5 אמו נפטרה והוא נשאר עם אביו מקס. כשהנאצים עלו לשלטון, ניסה אביו להשיג ויזה כדי לצאת מגרמניה אך לא הצליח. אביו שמע על הקינדרטרנספורט (=תנועה שמטרתה להבריח ילדים יהודים מאימת הנאצים למשפחות אומנות בבריטניה). הסבא שאז היה ילד קטן נשלח למשפחת פונר בבריטניה, ושינה את שמו להנרי פונר. למרות הפרידה מהבן, האב לא ויתר על הקשר עם בנו ובמשך השנים הוא שלח להנרי גלויות מצוירות תחילה בגרמנית ואז באנגלית. את הגלויות הללו הנרי אסף ושבעים שנים אחרי, הוציא ספר שנקרא "גלויות לילד הקטן" המכיל את הגלויות האלה.

 

ההרצאה הייתה מרתקת, ולאחריה, כל כיתה קיבלה מדריך לסיור במוזיאון. מוזיאון "יד ושם" הוקם בשנת 1953 לתיעוד תולדות העם היהודי לפני השואה, במהלכה ואחריה. זהו המוסד הרשמי להנצחת השואה.

המוזיאון הוא הכנה מצוינת וקשה ללימוד השואה. המון תמונות, מזכרות, פריטי לבוש, סוגי טלאים, סרטים דוקומנטרים, ושיחזור הרחובות, הגטאות והבתים.

 

הסיור הולך מהקל אל הכבד. עוברים תחנות שונות לפי שנים. כל התחנות היו מגוונות. ממש חיינו שם שוב את התקופה. למדנו מיהו יהודי במדינות הכיבוש השונות. ראינו קטעי תעמולה נאציים. ערמת הנעליים עוררה סערה גדולה.

בתחנה לפני אחרונה הוזהרנו ממראות קשים לצפייה. ואכן היה בה סרט תיעודי של גופות רזות ומורעבות, שנדחפות לבור על סוג של טרקטור.

 

בתום הסיור ביקרו התלמידים באתר "יד לילד", שמנציח את הילדים שנרצחו על ידי הנאצים ועוזריהם.

 

יובל אשל מכיתה י'א 3 מסכמת את הביקור: "תוך כדי הסיור, יש גם המראות, ומלא מידע ויזואלי. המדריך דיבר המון, והיה קשה לי להקשיב. בשלב מסוים הייתי חייבת להתנתק מהמדריך, ולהסתובב ולהתרשם בעצמי. המראות שם היו קשים. המוזיאון מושקע ומחכים. אהבתי את זה שהיו שם סיפורים אנושיים קטנים, שקל להתחבר אליהם. במיוחד ערימת הנעליים והביקור באתר הזיכרון 'יד לילד' גרמו לי למחשבות קשות. למדתי המון".

 

 

 

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • רות רובינסון
  26/02/2017 07:40:06
  כתבה מעניינת ותזכורת מצויינת לביקור החשוב בו היינו. תודה!!
 • נדב ניצן
  21/02/2017 14:43:56
  כתבה מאוד מעניית

 • 21/02/2017 14:28:50
  מקסים
 • תאי גרין
  21/02/2017 14:22:23
  היה הרצאה ממש מעניינת ומרגשת!
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.