יום חמישי, 14:36:40

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
אקטואליה
דף הבית > אקטואליה > יו"ר עמותת חבר בריאיון בלעדי

יו"ר עמותת חבר בריאיון בלעדי

עמית סקורניק ראיינה את יו"ר עמותת חבר, הפעילה לשיחרורו של גיא חבר, על מאמצי העמותה

עמית סקורניק 30/06/2012

צילום אילוסטרציה

"אמא שלך אומרת שבטוח תחזור"

כבר 15 שנה מקום הימצאו של החייל גיא חבר נשאר לא ידוע, דן הדני יו"ר העמותה לאיתורו והחזרתו מספר על המאמצים,התקוות והמשברים במאבק למציאתו.

 

איך הגעת לנושא של גיא חבר ומה תפקידך בעמותה כיום?

המשפחה פנתה אליי בשנת בשנת 96' לאור ניסיוני בעבר באיתור נעדרים ובהחלפת שבויים וכלואים בארצות ערב. ( שחרור אסירי "הפרשה" – מבצע בו..) הקשרים הבינלאומיים שרכשתי במהלך השנים מסיעים לי לקדם מציאת פרטים אודות היעלמותו של גיא. אני חבר בעמותה כבר 15 שנים ולפני 5 שנים התחלתי לכהן כראש העמותה להחזרתו, במסגרת התפקיד אני מלווה את המשפחה בכל צעד שצריך לעשות כדי להגשים את המטרה למשל גיוס כספים או אנשים שיתמכו בעמותה, העלאת המודעות הציבורית והובלת המאבק.

 

מה מטרת העמותה? כיצד היא פועלת?

"מטרת העמותה היא לאתר את גיא חבר, לצערי טרם הצלחנו להשיג מטרה זו, אבל גם לי, גם לשאר הפעילים ולמשפחה יש אמונה שעלינו על עקבותיו והוא חיי. כדי להשיג את המטרה צריך ללמוד את הרקע ואת הנסיבות של העלמותו ולהשתמש בניסיון העבר של מה קרה במקרים כאלה. כדי להשיג את המטרה אנו נעזרים בגופים חיצוניים כמו משרד החוץ והצלב האדום, וקשריי האישיים שרכשתי במהלך שירותי בצה"ל.

העמותה מגייסת כספים כדי לכסות הוצאות מסויימות שיש לה כמו שלטים, סטיקרים ומימון טיסות לחו"ל ומפגשים בארץ. אין לה שום רווח והיא מקבלת הרבה מהתקציב שלה מצה"ל ומשרד החוץ.

העמותה פועלת בשיתוף עם עמותת 'לחופש נולד' שנוסדה לחיפוש אחרי רון ארד. שתי העמותות פועלות כל הזמן באינטרנט וברדיו  ומחפשות אחר רון ארד, אנשי סולטאן יעקב והחייל מג'די חלבי"

 

על פי ממצאי העמותה, איפה גיא עכשיו?

"גיא נראה לאחרונה כשעזב את בסיסו שברמת הגולן לבוש מדי צה"ל ומצויד בנשקו. רוב הפעילים בעמותה מאמינים כמוני וכמו המשפחה שגיא חבר נמצא חי בסוריה, יש לכך כמה סיבות; ישנה עדות של תושבת רמת הגולן שראתה אותו באותו יום שבת אחר הצהריים לאחר שעזב את הבסיס ליד הגבול הסורי . זה היה מספיק כדי לשכנע את המשפחה שהוא חיי, אנו משערים שהוא נחטף או עבר בטעות את הגבול. מבחינתי זה לא היה מספיק, אבל, במשך השנים נעשו חיפושים רבים מאוד ברמת הגולן והאפשרות שמישהו הרג אותו, שהוא התאבד או טעה בדרך לא אפשרית. צה"ל והמשטרה הובילו חיפושים ולא נמצא שום שריד (דבר חריג). אני מאמין שגיא עבר את הגבול, מרצון או לא מרצון וצריך לחפש אותו בסוריה.  

המידע הכי רציני הגיע לפני 5  שנים, אישה גרמניה שהייתה תושבת ירושלים הייתה נוהגת לנסוע לארצות ערב ולעזור ליהודים שם לעלות לארץ בשם המצפון הגרמני. האישה הזו הייתה במידה מסויימת תמהונית ומצד שני אינטליגנטית וישרה. אותה אישה ששמה מריה נסעה לסוריה ונאסרה שם בחשד של פעילות ריגול, היא נחקרה בדמשק ולפי סיפורה היא ראתה בסוריה צעיר ישראלי, היא הצליחה לדבר איתו קצת אבל הוא לא הזדהה כי היו עוד אנשים , היא הייתה משוכנעת שזה רון ארד. לאחר שהוחזרה לגרמניה היא הוטסה לארץ ונחקרה על ידי שירותי הביטחון, בחקירה הראו לה תמונות של רון ארד והיא אמרה שזה לא האדם שפגשה, באותה חקירה לא הראו לה תמונות נוספות.

לפני שנתיים הארגון לשחרור רמת הגולן יצר התעוררות תקשורתית בארץ, מריה זיהתה את הבחור מהתמונות שפורסמו באינטרנט, היא פנתה שוב למשטרה ולכוחות הביטחון.

המידע הזה לא הועבר למשפחה מתוך מחשבה שהאישה לא אמינה, לאחר תקופה מסויימת היא פנתה ישירות למשפחה וסיפרה להם את הסיפור. רינה חבר אימו של גיא פגשה אותה ובתום השיחה הייתה משוכנעת שהגרמניה ראתה את גיא. נסעתי לירושלים לפגוש אותה והיום אני משוכנע שהיא דיברה אמת. העדות הזו נתנה לנו את המרץ הנדרש להמשיך במאמצים בכיוון הסורי."

 

המאבק נמשך כבר הרבה זמן,האם אתה חושב שצריך לפעול אחרת כדי להביא תוצאות, האם יש לך ביקורת על צה"ל או הממשלה?

"באספה שערכנו לא מזמן הייתה מחלוקת בנושא, יש שרוצים להגדיל את הפעילות, להגדיל את התודעה הציבורית. בנוסף, אני מאמין צה"ל עושה את מירב המאמצים, עם זאת אני מאמין שחיל המודיעין יכול לעשות יותר ושכל הגופים החיצונים, המוסד, המשטרה והחיל המודיעין צריכים לעבוד יחד.

אני מאמין במה שאני עושה, אני לא הייתי עושה את זה אם לא הייתי מאמין שהוא חי. לא יתכן שחיל סדיר של צה"ל נעלם כך ליד הגבול השקט ביותר של מדינת ישראל."

 

 

 

באיזה גורמים העמותה נעזרת?

אנו נעזרים במשרד החוץ המון, שר החוץ סייע לנו בכך שאפשר למשפחה לקיים מפגשים עם בעלי משרות חשובות במדינות אחרות.  השגריר ארצות הברית בדמשק עזר לנו ליצור קשר עם הסורים,יצרנו קשרים גם עם צרפת, טורקיה וגרמניה.  כעת אנו מנסים ליצור קשר עם סין שנחשבת למדינה שתומכת בסוריה. המוסד המשטרה ותורמים חיצוניים מסייעים לנו באופן רציף. בנוסף, חשוב לציין שכל תרומה היא משמעותית ואנו מעריכים אותה מאוד"

 

האם היו רגעי משבר?

"היו רגעי משבר, למשפחה, לרינה בעיקר היו במשך השנים משברים שמתבטאים בהתקפי יאוש, לא ברצון להפסיק, הרצון להפסיק לא קיים אצלנו, לא אצלי ולא אצל המשפחה. מצד שני,למרות שהסורים טוענים שהם לא יודעים דבר על גיא, מניסיוני האישי עם הסורים שרכשתי כשהייתי ממונה על איתור נעדרים יש עדיין סיכוי למצוא אותו, כמו שהחייל --- הוחזר אחרי 14 שנים בסוריה מבלי שהסורים הכירו בו. דברים כאלה נותנים לנו תקווה להמשיך במאבק."

 

האם העלמותו של גיא משפיעה על המתגייסים הצעירים לדעתך?

"אין קשר בין העלמותו לבין המתגייסים הצעירים, אין סיבה שזה ישפיע עליהם, האירוע לא קרה בזמן פעולה צבאית, גיא לא נשלח מעבר לגבול (במידה מסויימת זאת הסיבה שלא חיפשו אותו בהתחלה). גם אם המצב היה ככה, מדינת ישראל תמיד דאגה ותמיד תדאג לחייליה"

 

רבים טוענים שגלעד שליט חזר בזכות המאמץ התקשורתי,מה אתה חושב על העסקה ומדוע העמותה לא נוקטת באותה טקטיקה?

"אני שמח שהתבצעה עסקת שליט, המחיר שישראל שילמה לא מפחיד אותי, השחרור של האסירים  לא מסכן את מדינת ישראל בשום צורה ואופן. לצערי שליט ישב זמן רב מידי בכלא, היה צריך לשחרר אותו בתנאים שהוצבו לפני 3 שנים. אין מחיר לחילוף חיילים ישראלים מכל מקום בעולם.

לאחר החילוף נפגשתי עם ראש העמותה להחזרת גלעד שליט כדי ללמוד ממנו, התרשמתי לטובה מאוד מהתנהגות העמותה ומהמשפחה, הם עשו עבודה נהדרת.

בעניינו של גיא, אנחנו לא רוצים לעשות קמפיין גדול כמו שעשו לשליט, אין לנו עוגן, במקרה של גלעד ידעו בוודאות שהוא חי, נמצא בידי חמאס ופה אין לנו עודן מספיק חזק, אי אפשר לבנות קמפיין על עדות, מול מי נעשה את הקמפיין? המדינה? סוריה? אין לנו עובדות יציבות מספיק לצערי. אם הייתה דרך לגבות את העדות של מריה היינו פועלים בדרך הזו ונעזרים באנשים שיצרו את הקמפיין של גלעד שליט."

 

 

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • דורית כהן
  28/01/2013 21:38:54
  עמית, כל הכבוד. כתבה מעניינת מאד.
  בהצלחה :)
 • עומר נורי
  18/11/2012 13:40:25
  אהבתי מאוד קבלו BIG LIKE
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.