יום חמישי, 13:51:52

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
אקטואליה
דף הבית > אקטואליה > פנחס זוארץ הכי טוב שיש!

פנחס זוארץ הכי טוב שיש!

פינקי זוארץ ביקר בכיתת עיתונות בבית ספרנו וסיפר להגר מיכאלי על תוכניותיו לעתיד האזור, על הבחירות, פציעתו, אמריקה ומשפחתו

הגר מיכאלי 19/11/2013

ניצן מילר צילמה את פינקי והגר בעת הריאיון

אני משחק כדי לנצח

 

שיחה מאלפת עם איש חם ומקסים, ראש המועצה החדש של בנימינה גבעת עדה, פנחס זוארץ

 

את השם פינקי זוארץ אתם כבר מכירים.  אחרי תקופת בחירות צמודה מותחת וסוערת, נבחר פינקי זוארץ לראשות  מועצת בנימינה גבעת עדה. חייל קרבי גדוש מעללים, והרי הוא לפניכם, עונה על השאלות הקשות: השנים בארצות הברית, הקריירה הצבאית המפוארת, הפציעה הקשה, ואיך כל זה מתחבר.

 

השעה 11:30 בכיתת התקשורת באורט בנימינה אליה הגיע פינקי כדי להתראיין אצלי... הסלולרי שלו לא מפסיק לצלצל. הוא משתיק את המכשיר ויושב על הכיסא מולי. "אז מה הסיפור מאחורי השם פינקי?"

 

מניין השם הוורוד הזה?

"אני נקרא על שם סבי פנחס שנרצח בידי הנאצים במלחמת העולם השנייה. אבא שלי החליט על השם אבל אמא שלי חשבה שזה שם מאוד רציני לילד בגילי וכינתה אותי פינקי. מאז הכינוי הזה מלווה אותי עד היום. עכשיו כשאני ראש  מועצה", הוא מוסיף בחיוך, "אני צריך לחזור לשם לפנחס, כי פינקי זה שם קצת ורוד ופחות רציני".

כבר כשהיה קטן ,שיחק פינקי בחיילי צעצוע , כאילו כדי להתאמן לקראת קריירה צבאית. "למרות שלא חשבתח על זה בכלל. זה פשוט קרה תוך כדי החיים" הוא אומר.

למרות שהוא ראש מועצה מקסים ואבא של תלמיד בבית ספרנו, וגם הגיע עד אלינו לכיתה כדי להתראיין, קצת רשמיות לא תזיקJ פנחס (פינקי) זוארץ בן 49, נשוי לתמי ואב לארבעה ילדים,  עומר (17 ), עמית (15), אור 10, אראל( 4(, נולד בנתניה ברביעי לנובמבר בשנת 1964

 

איזה תלמיד תיכון היית?

הוא גדל בנתניה. "הייתי תלמיד טוב. ,בשלב מסוים אפילו חשבו שאני מחונן. בגיל 9 למדתי בין הקבוצות הראשונות בחוגי נוער של  אריקה לנדאו, שגילתה אז את המחוננים בכל הארץ,   אסטרונומיה וביולוגיה –מה שהיום נקרא טכנודע.

"בתיכון למדתי במגמת מחשוב בקרה, הייתי חבר בתנועת המכבי הצעיר, הייתי חניך, מדריך, ומרכז שכבה.  שיחקתי כדוריד במכבי נתניה עד גיל מאוחר ועד היום מידי פעם.

"אחד הדברים שהיו מאוד מאוד דרמטיים בחיים שלי זה הסיפור של נוער בסיכון. הדרכתי בפנימייה לנוער בסיכון בנתניה והפעלתי את הילדים פעמים בשבוע. הייתי משחק איתם כדורגל, מעביר להם פעילויות ועושה איתם קידוש ביום שישי.

 ":גדלתי בבית שחינך על נתינה למען הקהילה והסביבה. התפיסה בבית הייתה

שאתה עושה את הכי טוב שאתה יכול ומשתדל להיות אזרח משמעותי וטוב לקהילה".

בגיוסו לצבא פינקי עבר שתי טירונויות.  האחת- לאחר שסיים את התיכון קיבל הצעה להיות בקר טיסה וללמוד בעתודה ונשלח לעשות טירונות מקוצרת של עתודאים. אולם, חודשיים בלבד לפני סוף הלימודים החליט לפרוש והתנדב לצנחנים.

את הטירונות השנייה עבר בסנור ,לא רחוק מג'נין ושכם. לאחר מכן חזר למקום כמפקד. לפינקי שני אחים שגם הם היו קצינים.  "הייתה אצלנו בדיחה משפחתית שמי שלא קצין לא מקבל ארוחת צהרים", הוא נזכר.

 

מי שלא קצין לא מקבל ארוחת צהריים...

"המפעל" הצבאי של פינקי הוא רחב ידיים. בין המבצעים והמלחמות פיקד על מבצע "חומת מגן", לחם במלחמת לבנון השנייה ומונה למ"פ בגדוד 101. במהלך האינתיפאדה הראשונה, אחד האירועים המפורסמים והדרמטיים ביותר היה פיצוץ הנגמ"ש בציר פידלפי. פינקי איבד את צוות המנהרות מטיל שנורה ופוצץ נגמ"ש וכל החיילים נהרגו במקום. " זה בהחלט לא פשוט ומאד קשה למפקד שמכיר את החיילים אישית ,זה משפיע עליך בצורה מאוד דרמטית. אני עושה היום הכל כדי שלא יהיו לי הרוגים".
 

ב-8 ביולי 2004 קורה לפינקי  אירוע דרמטי נוסף .  בעת סיור סמוך למוצב מורג ,עולה פינקי על מטען חבלה וכף רגלו נקטעת.

 

"השיקום לא היה פשוט. ישנו השיקום הפיזי, שהפצעים יסגרו, וגם שיקום מנטלי. תחשבי שבן אדם שהוא בקטגורית שלם,  שהיה החייל הכי מהיר בפלוגה, הופך פתאום לאחד שלא יכול לרוץ יותר . ישנן הרבה דרכים להתמודד. אני בחרתי להתרגל למצב ולהתאים את החיים למציאות החדשה. אני לא נמנע מלעשות דברים, אני פשוט מודע למוגבלות. היה לי קשה כי מגיל צעיר הייתי מאוד תחרותי. אני משחק בשביל לנצח ואני תמיד אשחק בשביל לנצח ".

בחודש מאי 2011 אורזת המשפחה את חפציה ונוסעת לשליחות בארה"ב. פינקי נוסע כסגן מנהל ארגון "ידידי צהל" במטרה להתרים מילגות לחיילים משוחררים ולגייס תורמים לפרוייקט  "עדים במדים"- מסע חיילים לפולין.   חשיבות התפקיד גדולה אך פינקי מרגיש כי משהו חסר. "היה חסר לי המגע, החדירה לפרטיות, דפיקה על הדלת ללא הודעה מוקדמת, מכתבי תודה שבאת, ובאמריקה צריך לתאם פגישות מראש". בתום שלוש שנים מוצאת עצמה המשפחה בחזרה בבית ברחוב ששת הימים בבנימינה, כשפינקי יוצא למבצע הבא שלו- התמודדות על תפקיד ראש המועצה.

השעה 12:08 בכיתה. צלצול נוסף מהנייד של פינקי, הוא עונה משוחח ומנתק . "זאת תמי, אישתי".

"ההתמודדות לראשות המועצה היה משהו שדיברו איתי עליו לפני הרבה זמן והתנאי היחיד שלי היה  שאתמודד רק אם תמי אשתי תסכים. כבר במערכת בחירות הקודמת ביקשו ממני להתמודד וחשבתי שזה לא היה נכון בשלב ההוא.

"לקראת החזרה שלי לארץ, אנשים החלו לדבר איתי  שוב  על  התמודדות לתפקיד והגעתי להחלטה שרק אם יהיה לי מספיק כוח של אנשים שילכו איתי, יתמכו בי וישבו שאני ראוי ומתאים- אתמודד.

 ידענו  שכמשפחה יש לכך מחיר אבל המשפחה שלי רגילה לשלם מחיר.  גם בלהיות מפקד יש מחיר ואפילו גבוה יותר".

 

- הביקורת עלייך היא, שהיית  "מנותק" מהאזור במשך כשנתיים וחצי ופתאום אתה מגיע, ורץ לראשות המועצה.

פינקי עונה נחרצות:  "עם התפיסה, לחיות לפי מה שאנשים יחשבו או  יגידו,  לא תגיע רחוק. בסופו של דבר, כדי  להתקדם ולעשות שינוי בחיים אתה צריך להאמין בדרך שלך וכמובן להיות מחובר לאדמה. לדעת שאתה באמת מסוגל לעשות את הדברים . בכל דבר שתעשה, בכל בחירה שלך,  תמיד יהיו אנשים נגדך ותמיד אנשים בעדך.  ככל שאתה עולה כלפי מעלה, הרוחות בצמרת מתחזקות .

"עובדה היא  כי הרבה אנשים תמכו בי, חשבו שאני מתאים ושיש לי מספיק כוח בשביל לרוץ. ההוכחה ניצחת לכל מי שחשב שאנחנו לא יכולים או שבאנו מאוחר מידי... אז באנו מאוחר אבל לא מדי".

 

- בעבר היית ראש המטה של אורי דיסטניק , ראש המועצה הקודם, והרצת אותו לתפקיד.

האם למדת מהטעויות של קודמך?

"אורי ואני שני אנשים שונים. אורי עשה דברים טובים למען הישוב ואסור לשכוח את זה. הוא איש מצוין ומוכשר וצריך להגיד לו תודה על מה שהוא עשה".

 

- איך עבר עלייך יום הבחירות? והזכייה שבסופו?

"את בוקר יום הבחירות  התחלתי בתפילה בבית הכנסת אצל הרב יהושע. אשר לזכייה", פינקי מחייך, "מי שהיה ספורטאי או לוחם והתעסק במשהו שהוא תחרות יודע שטעם הניצחון הוא טעם מדהים, ולצערי בחיים אין הרבה רגעים כאלה. באתי מעולם של ספורט ולחימה ובסוף יש מנצחים.

 "אני יודע מהו טעם הניצחון ואני אוהב אותו . בנוסף לכך היו איתי כל כך הרבה אנשים לאורך כל הדרך שבזכותם הרגע הזה הגיע  בסופו של דבר זה היה צוות שאני רק חלק ממנו".

 

- מהם הדברים הראשונים בהם תתמקד בתפקידך כראש מועצה?

"ישנם שני דברים שצריך לטפל בהם ודחוף האחד ,חזות המושבות והשני זה השירות שהתושבים מקבלים כאן ברשות . לי אישית יש עוד נושא מרכזי וזו הצוואה הרוחנית של אבא שלי בנושא החינוך. החינוך באופן כללי הוא מצוין ומערכת החינוך עושה עבודה טובה . צריך לתת עוד משאבים ולחזק את החינוך   כי  הוא העתיד שלנו כעם,כמדינה וכמושבה. ולא רק בבתי הספר אלא גם אחר הצהרים. ,ככל שתשקיע יותר בחינוך, הפירות שתקבל יהפכו את המקום לגן פורח. במקום שיש בו אנשים טובים -קורים דברים טובים."

 

- האם אתה מתכוון לשתף את הציבור בהחלטות ולתת לו להיות חלק מהעשייה?

"אני עוד לא יודע מה יהיה הפורמט שבו אעבוד. יש בישוב הון אנושי מדהים. למדתי כי כל דבר שאתה רוצה לעשות בישוב שלך –תוכל  למצוא כאן קבוצה של אנשים שתעזור , תביא את הניסיון, הידע, החוכמה, המרץ, הרצון וההשקעה לתכנון העשייה.  צריך רק לדעת לרתום אותם לעשייה. זה פשוט מנוף של עוצמה וצריך לדעת להשתמש בו".

 

- מועצה אחת לשני ישובים. מה עמדתך בנושא הפרדת המושבות?

"יש כאן שני ישובים שונים. ההיסטוריה שלהם שונה, האופי שונה וצריך לפרגן ולשמר את זה. מצד שני, יש כאן  עוצמה של שני ישובים. צריך לפעול שהשירות בסופו של דבר יינתן  לכל חלקי הישוב באופן זהה וכן לבנות תפיסה קהילתית שמחברת את השונות אבל גם יודעת ליצור אחדות ולחבר בין הישובים. אגב זה הרעיון אליו המדינה מכוונת ואני לא חושב שצריך להילחם בזה."

 

- מה תשובתך לתושבים המדברים על אפליה בין אזורים במושבות, שיש אזורים שפחות דואגים להם ופחות מטפחים אותם?

"הסתובבתי הרבה במושבות. לא התרשמתי שיש העדפה בטיפוח אזורים מסויימים  על אחרים. אנחנו נתחיל  במקומות שצריכים טיפול מהיר ודחוף. אעשה הכול כדי לטפל בהם בצורה חכמה ולשפר בהם את תנאי המגורים."

 

- מה ניתן לעשות עם עניין תעסוקת הנוער במושבות? האם יש לך פתרונות למצוקה זו?

"השקעה בתנועות הנוער ובמקומות האחרים תיעשה. אלו המקומות  שבהם אתה יכול לתרום. יש פעילות מתנ"סית בישובים. צריך לראות איך מטפלים ומוסיפים כדי לאפשר מגוון ."

 

- מה אתה מאחל לתושבי המושבות?

"שיאהבו את המקום שבו הם גרים וירצו להמשיך לחיות כאן . שיהיה  להם טוב וכיף לגדל פה את הילדים, והשירות שיקבלו יהיה  שירות מצוין . שאנשים ייצאו בבוקר ויפגשו כאלו  שכיף לחייך ולהיות איתם ויחייכו  להם  בחזרה".

מה תאחל לעצמך? (הזדמנות טובה לאחל לראש המועצה שלנו מזל טוב ליום הולדתו שחל ב4.11)

"להצליח בתפקיד. לעשות שינוי ולאפשר לאנשים במושבות  להרגיש טוב. שאצליח להביא את הידע , הניסיון, הרצון והמוטיבציה שלי לידי עשייה ".

 

- ומה בהמשך,  איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים? מסתפק בתפקיד ראש המועצה?

"יותר פשוט לרוץ לפוליטיקה הארצית.  הרבה יותר קשה להיבחר לרשות המושבות בבנימינה וגבעת עדה מאשר להתמודד על משרת חבר כנסת או שר בממשלה.   התפקיד של ראש רשות הוא שילוב  יפה כי אתה יכול לבצע את מה שאתה מתכנן ולפגוש את האנשים . לראש ממשלה אין כל כך פרטיות ולא הרבה זמן לפגוש אנשים.  מקווה שלצד העבודה תישאר לי  קצת פרטיות בכדי לעשות דברים  לעצמי ולמען המשפחה שלי ".

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • Sven
  02/12/2013 00:48:55
  THX that's a great anesrw!
 • אורי נחום
  20/11/2013 17:01:04
  כתבה מעולה כל הכבוד !!!!! ♥
 • דנה.ס
  19/11/2013 23:05:31
  הגרי כל הכבוד על כתבה מעניינת ביותר וראיון מקסים. המשיכי כך וממשי את כישרון הכתיבה שלך! :)
  איזו גאווה!!!
 • ניר
  19/11/2013 17:36:39
  כתבה מעולה!
 • אורנה וולף
  19/11/2013 17:25:23
  הגר, כל הכבוד על הראיון הרציני.
  בקרוב - מהדורת החדשות המרכזית באחד הערוצים.
 • אור
  19/11/2013 15:42:26
  נהנתי לקרוא!! כתבה מעניינת כל הכבוד (:
 • תושב האיזור
  19/11/2013 15:40:37
  כתבה מעולה. פינקי אחלה גבר, שמח הוא נבחר.
 • גלי
  19/11/2013 14:58:06
  איזה כתבה מעניינת , כתובה בטוב טעם , בשפה פשוטה ונעימה לקורא . חיזקי ואמצי הגרי .
 • הגר מיכאלי
  19/11/2013 13:55:46
  תודה על המחמאות.
  רק אתמול ראייתי את פינקי
  היום את שר החינוך
  נקווה שיגיע תורו של נתניהו
 • יערה
  19/11/2013 13:54:21
  הגר,נהניתי לקרוא את הכתבה שלך,כתבת בצורה מקצועית ועניינית . המשיכי לכתוב!!!!!!
  יערה
 • חומי
  19/11/2013 13:53:09
  צילום מקסים!!!!!!!!!!!!!!!! אהבתי.
 • חן
  19/11/2013 13:50:23
  וואו איזה כתיבה וראיון מעולה!
  כל הכבוד הגר:)
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.