יום חמישי, 14:15:42

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
אקטואליה
דף הבית > אקטואליה > אין בעד מי להצביע

אין בעד מי להצביע

מזל שעידו פילץ לא צריך להצביע בבחירות השנה, כי אין למי להצביע!

עידו פילץ 01/03/2015

מי מהם ינהל את חיינו?

פעם בארץ רחוקה, אי שם מעבר לים התיכון ותחת שמיים של ירח חצי עגול הייתה מדינה קטנה. מדינה שחיה בשלום עם שכניה וכל אזרח בה יכול היה לקנות לעצמו בית ראוי, מדינה בה הפצצות לא היו דבר שקורה באופן שוטף ולא יכולתם לראות אפליה שוטפת את המשק. מדינה בה פוליטיקאים לא לוקחים שוחד ומסתירים ושוטרים לא אונסים ומקבלים חופשה. מדינה בה שלטון החוק והחוקה הם מעל הכול וזאת כדי לשמור על זכויות האדם והאזרח.
זוהי מדינת ישראל אנשים. אני יודע גם אני חוטף שוק כשאני כותב על זה (כאילו וואו, מדינת ישראל, מקום נורמאלי ונחמד לחיות בו. אפשר לקרוא לעשירון העליון חזרה מהנופש באירופה.).או לפחות מדינת ישראל בראש שלי כשאני חושב על העתיד.

העתיד הוא די רחוק לפעמים, הוא משהו שאנחנו רואים כשנות אור מפה אבל את האמת תחשבו על זה, הוא במרחק שנייה. מבחינת בגין ב77' כשהוא סוף סוף עלה סוף סוף לקואליציה שנייה לפני שהוכרזו התוצאות התוצאות היו העתיד. מבחינת בן גוריון זה היה ככה ב48' כשהוא בחר להכריז על המדינה, ככה גם אצל רבין ואצל גולדה ואצל כולם. אצל כל מי שנחקק בתודעה הישראלית שאותה אנו שומרים בכובד ראש כזה גדול.
העתיד הוא במרחק שנייה, ימים ושעות. אנחנו לא יכולים להבין אותו בשום דרך שהיא. העתיד הוא כמו ניסוי רעיוני מפורסם בפיזיקה שהמציא ארווינג שרודינגר. אתה לוקח חתול ושם אותו בקופסא, אתה שם בפנים מיכלים של גז רעיל ויש 50% שהגז הורג את החתול ו50% שלא (לאלו שלא הבינו ש100 פחות 50 שווה ל50). לפי שרודינגר עד שפותחים את הקופסא אי אפשר לדעת עם החתול חי או מת ולכן הוא גם וגם. אני מסביר את כל הסיבוך הקוונטי (אל תנסו להבין את המילה הזו כי גם אני לא) בגלל שאני רוצה להראות לכם שמדינת ישראל היא החתול (לא תרתי משמע, או אולי כן), כלומר מדינת ישראל היא גם מושלמת וגם לא, היא גם מדינה של שיתוף פעולה וגם מדינה שתוקפים בה דיילים, היא גם מדינה של שוויון וגם מדינה של אפליה. אתם מבינים למדינת ישראל יש הרבה פנים, אבל העתיד שלה הוא מה שחשוב.

אנו עומדים בימים גורליים ולפני בחירות. אני לא פה כדי לשפוט את עמדתכם הפוליטית, זוהי לא זכותי (זכותי היא כמובן להפריך אותה מתוקף היותי טוב יותר ולצחוק עליכם כשאתם בוכים. אני צוחק כמובן זו לא זכותי. בינתיים.), אבל כן חשוב שנדבר מעט על עמדות פוליטיות. אנחנו חייבים לדבר על מה שקורה למדינה שלנו.
אנחנו מדינה קטנה עם המון אנשים, לא כל כך הרבה אבל עדיין. אנחנו נמצאים בתקופת משבר שבה הדיור לא בר השגה בכלל (כאילו וואלה שקלתי התנחלות), שבה אנשים עובדים ולא מסיימים את החודש ואין מה לעשות אבל הכלכלה לא משהו. אני זוכר שלפני כמה חודשים דיברנו על איך הכלכלה הישראלית שרדה את המיתון של 2008 וזה נכון, הכלכלה שלנו לא כל כך נפגעה אבל מה עם התושבים? למה אנחנו נפגענו?
למה לנו העלו את המע"מ במקום להפסיק מימון להתנחלויות? למה לנו מעלים את מחירי הקוטג' בארץ ואותה חברה מוכרת בזול בחו"ל? למה?
זו שאלה מעניינת והתשובה היא אינטרסים פוליטיים וכלכליים. הדברים האלו הם אלו שזרקו אותנו מתחת לאוטובוס, את התושבים. תקציב הביטחון הגדל ותקציב החינוך הקטן, תקציב התרבות המזערי וכל אלו ממשיכים להיות מגמות קונקרטיות שלא ניתן להימנע מהם.
אבל הכי גרוע, הכי גרוע אלו האנשים שזרקו את הדמוקרטיה מתחת לאוטובוס. "אנחנו צריכים מנהיג חדש" הם אומרים, "לעזאזל עם בג"צ" הם אומרים, "די להיות הומנים בואו נהרוג את כולם הם אומרים" הם אומרים ואני אומר סתמו את הפה שלכם. לא.
אני לא מוכן. אנחנו דמוקרטיה. יש לזה משמעות, זו לא מילה חלולה. הדמוקרטיה היא הפתרון הכי טוב שיש לנו להכול. הדמוקרטיה מגנה על המיעוטים ומאפשרת לרוב לשלוט, היא מאפשרת לנו להביע את עצמנו בלי פחד ולהיות אנחנו. היא מאפשרת לנו לקבוע ש2 ועוד 2 שווה 4 ושזה חוק טבעי שלעולם לא ישתנה ואנחנו שוכחים שעד לפני 30 שנה היו אנשים ברוסיה, באוקראינה אנשים שהיום עומדים פה כחבריי לעם הישראלי שמתו מפחד מלקבוע ש2 ועוד 2 שווה ל4 כי אם הדיקטטור יקבע אחרת הם מתים. אנשים שלא יכלו לדבר בין קירות בתיהם מהפחד שמצותתים להם, אנשים שמהבוקר ועד הלילה היו תחת מעקב. זכויות אדם זה לא משהו שזורקים לפח.

אני חי בחברה שמקיפה אותי בשנאה לעבר השמאל, לעבר ההומאניים, האומנים שלא שותקים, האנשים שמגנים על זכויות האדם וגם פה אני יודע שיאמרו לי כמה אני כפוי טובה, כמה אני לא רואה איך מגנים עליי ואיך מאפשרים לי להיות מי שאני אבל זה לא עובד ככה, דמוקרטיה לא עובדת ככה. אתם לא מגנים עליי, אתם לא משפרים אותי ואתם לא מגנים על דבר. לא הימין ולא הצבא לא מגנים על שום דבר. מה שווה כל ההגנה הזו כשהחינוך והתרבות בזבל, כשהזכויות שלי ושל כולנו בפח בשביל להגשים חלום שכבר נראה כמו פנטזיה, החלום הציוני. אני כל כך שונא את זה שאני בכלל צריך לכתוב את זה, אני כל כך שונא את העובדה שאנחנו חיים במדינה מגעילה עם זיהום אוויר, 900,000 ילדים עניים ושירות צבאי שאליו הולכים הילדים שלנו, האחים שלנו, האחיות שלנו, ההורים שלנו, האהבות שלנו. איך אנחנו יכולים לתת לילדים להחזיק רובה ולצפות מהם שילחצו על ההדק?
איך אנחנו יכולים להרוג אלפי אזרחים כדי להשיג מטרה שהיא כבר לא שלנו?
שכחנו. שכחנו את השלום, שכחנו את כל מה שייצגנו בעבר. שכחנו את מה שייצגו רבין ובגין והרצל, שחכנו את התרבות שלמענה הקמנו את המדינה הזו, את הסובלנות והסליחה, את הכוח היהודי שמצוי בעיקרו בידע ובתרבות ובספרות ואני אומר לעצמי אין לנו על מה להגן עוד. הרסנו הכל.
שברנו וניפצנו חלומות שכבר היו מאחורינו, חלומות שהיו בדרך. החברה הישראלית צריכה להתעורר, אנחנו צריכים ללמוד מחדש את הדמוקרטיה, אנחנו צריכים לשקול מחדש מהו מחיר השלום, מהו המחיר של שלווה ויופי ופרחים בקנה.

העתיד הוא שלנו, של כולנו. הוא של המוסלמים והנוצרים והיהודים, של הימין והשמאל, של העניים והעשירים. הוא של כולנו. אנחנו בוחרים את העתיד שלנו, רק אנחנו קובעים מה יהיה, אנחנו לא יודעים מה אנחנו בוחרים חוץ מהכיוון שבו נבחר ללכת. ואני מפחד שנבחר ללכת שוב לעולם של חומות סביב מדבר ריק ובגלל זה אני כותב. כי הגיע הזמן שנחליט האם אנחנו בונים משהו במדבר הזה גם במחיר פירוק החומות.

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
  • רוני
    01/03/2015 13:26:54
    אני דווקא הייתי מצביעה מרצ
    זה הרע במיעוטו
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.