יום חמישי, 04:25:35

שנת לימודים מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
אקטואליה
דף הבית > אקטואליה > מלחמות זה לא מה שהיה פעם

מלחמות זה לא מה שהיה פעם

עידו פילץ מרגיע ומסביר כיצד השתנו המלחמות. רמז: הן נעלמות מהעולם...

עידו פילץ 07/06/2015

פסנתרן מנגן לשוטרים בהפגנה בקייב

מלחמות זה לא מה שהיה פעם

עידו פילץ מבקש להרגיע עם המלחמות...

מהדורות החדשות בכל העולם נפתחות בהיערכויות לסבבים נוספים של לחימה בעזה, הפלישה הרוסית לאוקראינה, מלחמות האזרחים בסוריה, דאע"ש בעירק, "בוקו חרם" (קבוצת טרור) בניגריה, פיראטים בסומליה.

למרות דיווחי התקשורת המבהילים, יש פרמטר נוסף להערכת מלחמה והוא מספר ההרוגים (שירד במאה הזו. עשרות מיליונים נהרגו במאה הקודמת ובמאות שלפני זו, לעומת אלפים בודדים היום).

המאה ה-21 היא כנראה המאה השלווה בהיסטוריה! חובת התקשורת לדווח (מלחמות זה טוב לעסקים), אבל חלק מהטבע האנושי הוא להילחם. אז נכון שמשנת 2013 עד 2015 היו 4 סכסוכים שגבו חיים של יותר מ - 10,000 בני אדם,  9 סכסוכים שגבו את חייהם של יותר מ - 1000 ו - 13 שגבו את חייהם של יותר מ - 100.

כל הסכסוכים שמתרחשים כרגע בעולם הם מלחמות אזרחים או מלחמות אזוריות, שאינן הרסניות כמו מלחמות בין אימפריות או מדינות שכמוהן ראה העולם בעבר. העובדה הפשוטה היא שלעומת המאות הקודמות במאה זו נהרגו מעט מאוד כתוצאה ממלחמות, טיפות בים לעומת המספרים הגבוהים של מלחמות העולם שגבו עשרות ומאות מיליונים בחיי אדם.

את מלחמות האזרחים והמלחמות האזוריות לעומת המלחמות הטריטוריאליות שהעולם ראה בעבר ניתן להסביר בעזרת שני גורמים:

-          המלחמה הקרה שהסתיימה עם קריסת ברית המועצות הביאה לקריסת דיקטטורות רבות במזרח אירופה ובאסיה, קריסות אלו שהביאו לצמיחתה חסרת התקדים של הדמוקרטיה בשנות ה90 (צ'כיה, סלובקיה גרמניה והלאה והלאה) הביאו למעשה ליצירת מתחים חדשים ולגילוי ישנים שהודחקו ע"י הדיקטטורה הקומוניסטית. מתחים אלו בסופו של דבר הובילו למלחמות האזרחים ביוגוסלביה שהתפרקה, לפלישה לאוקראינה, למלחמה בצ'צ'ניה ועוד סכסוכים במזרח אירופה ובאסיה ביניהם עליית הטאליבן באפגניסטן.
 

-          הגורם הנוסף הוא קולוניאליזם. עד 1945 כמעט כל אפריקה, אסיה וחלקים מדרום אמריקה היו תחת שליטה של אימפריות קולוניאליות . ב - 1990 כמעט כל המדינות בעולם מלבד מספר איים היו כעת עצמאיות וריבוניות. אם נסתכל על המפה נראה בפשטות שרוב האזורים בהם כרגע מתרחש סכסוך היו בשליטה זרה עד לפני 60 שנה. זאת בגלל התכנון האירופאי הדל בכל הנוגע למפה הפוליטית באפריקה ובמזרח התיכון מה שהוביל בסופו של דבר למתחים אתניים, כמו במזרח אירופה שהובילו בסופו של דבר לסכסוכים עקובים מדם.

 

גם מלחמות האזרחים השתנו

גם אופיין של מלחמות האזרחים השתנה. עד 1989 היה צפוי שצד אחד או אחר פשוט ינצח במלחמת האזרחים ויכבוש את המדינה. אולם היום 40% ממלחמות האזרחים מסתיימות בהסכמים דיפלומטיים לעומת 10% בעבר.

 

 

 

מדוע מדינות הפסיקו להילחם?

1.      דמוקרטיזציה- במאה האחרונה ראינו מעבר בו רוב האנושות (כ51%) חיים תחת שלטון דמוקרטי. דמוקרטיות כמעט ולא נלחמות אחת עם השנייה וזאת בגלל שמלחמות אינן עניין פופולרי לאחר מלחמות העולם שגבו מיליוני חיים. מכל המלחמות שהיו מ1900 רק מעטות היו בין דמוקרטיות מה שבסופו של דבר מוכיח שדמוקרטיות בהן המנהיג רוצה להיבחר מחדש אינן כל כך מהירות להרים את הנשק. רוצים הוכחה, תסתכלו על ארה"ב ואירן. אובמה העדיף למרות שיכל בקלות להפציץ או לפלוש לאירן להשתמש בדיפלומטיה ובמניעים כלכליים.

2.      גלובליזציה- מלחמה כבר לא טובה כמו פעם בהשגת משאבים. היום בדרך כלל יותר זול פשוט לסחור ולקנות משאבים בשוק העולמי מאשר להשיג אותן בכוח ע"י כיבוש. לכן מדינות אחרות מעדיפות שכוח היצור שלהם במדינות אחרות יישאר חי מה  שאחרי הכול רעיון יחסית חדש.

3.      מלחמות העולם- עד מלחמת העולם הראשונה מלחמה נתפסה כדבר חיובי ובלתי נמנע מהחוויה האנושית. היום יש לנו חוקים שקובעים כי תוקפנות כלפי מדינות אחרות אינה חוקית ומדינות רשאיות לנהוג כך רק באישור מועצת הביטחון של האו"ם או בהגנה עצמית. החוקים עדיין מופרים, אך היום הרבה יותר קשה להפר אותם בלי ליצור התנגדות בין לאומית. בנוסף יש לנו בית משפט לפשעי מלחמה בהאג שדואג מדי פעם לשמור על הסדר (ולא הם לא אנטישמים הם בודקים המון תיקים שלא קשורים לישראל).

4.      הגבולות די קבועים כיום- מלחמות טריטוריאליות לרוב הופסקו כשרוב המדינות נשבעו לקבל את הגבולות הבין לאומיים ולכבד את העצמאיות של מדינות אחרות. כמובן שהגבול של מדינת ישראל כמו הגבול של מדינות רבות באפריקה לא נכלל פה אך בכללי מדינות די מסכימות בנושא הזה.

הממוצע הנוכחי הוא 2 מלחמות גדולות בכל מאה, אם נעבור 75 שנה בלי מלחמה גדולה נוכל לקבוע כמעט בוודאיות את הכיוון אליו אנחנו הולכים. לכן אני מציע את הדבר הבא, כדי להימנע ממלחמות עלינו לעודד דמוקרטיה וחופש בכל מקום בו אנו יכולים, ולא פחות חשוב - עלינו ללמוד לאהוב את שכנינו ואת אלו ששונים מאתנו, כי עתיד האנושות נמצא שם!

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • אלה
  11/06/2015 08:18:19
  תודה עידו. הארת את עיניי. היה מאוד מעניין!
 • דני
  07/06/2015 10:27:12
  פשש חכם!
  תודה רבה עידו
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.