יום חמישי, 03:04:53

שנת לימודים מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
אקטואליה
דף הבית > אקטואליה > אוטוטו ראש הממשלה

אוטוטו ראש הממשלה

חברת הכנסת שלי יחימוביץ מסבירה לתלמידים פוליטיקה מהי.

ספיר שמש 28/05/2012

שלי יחימוביץ' באורט בנימינה

 

שלי מאחרת. האולם מלא בתלמידי יב', הממתינים מהשעה 10:20. מנהלת ביה"ס, חנה לפידות, מסבירה ששלי היא אדם עסוק מאוד, היא עוברת בין הרבה בתי ספר ומרצה וזו הסיבה לעיכוב. 25 דקות איחור מדדתי. היא לובשת חליפה עסקית שחורה, ללא איפור ויש לה תספורת מסודרת פזורה, נראית אישה מאוד אלגנטית.                            

 

היא מתחילה לדבר.  בצורה מאוד עדינה ושקטה, פותחת בלהסביר קצת מי היא ומאיפה באה. שש שנים בפוליטיקה. הייתה עיתונאית בקול ישראל, הייתה לה פינה שבועית ברדיו.  עיתונאית בקיצור. היא מספרת שבאיזשהו שלב היא החליטה שכבר נמאס לה רק לכתוב והיא רוצה להתחיל להשפיע, ולהזיז דברים בפוליטיקה, דברים שמפריעים לה. "נמאס לי לדבר על אני רוצה לעשות את..." כדבריה.


כדי לשנות ולא לדבר על צריך להיות בכנסת. ברור.

הבחירות היא אומרת זה דבר נפלא, "תחשבו איזה דבר מדהים זה שאחת לארבע שנים כל העם בלי הבדלי דת,  גזע ומין פשוט מתייצבים בקלפי ובוחרים את מי שהם חושבים לנכון", היא אומרת.

 

"פוליטיקה זה כלי, מכשיר, למימוש השקפת עולם ואידיאולוגיה. מכשיר שמשמש אנשים להביע את דעותיהם, להפיץ את ערכיהם. הפוליטיקה נעשית מגעילה, כאשר אנשים שוכחים למה הם נכנסו מלכתחילה לפוליטיקה. לדוגמה שר האוצר והנשיא לשעבר, שניצלו את מעמדם כדי לעשות דברים לא מוסריים, והם נושאים בעונש.                                                                                            

 

יחימוביץ' היא יו"ר מפלגת העבודה, ויזמה לדבריה, "חקיקת חוקים, כמו למשל, חוק שאומר, שזכותו של אדם שעובד במוסד ציבורי, קופאי בסופר, לשבת בשעת עבודתו. זה חוק שלי".

 

הסיבה להוצאת החוק, היא שבעלי עסקים מסוימים פועלים לפי מחקרים שקבעו, שאדם שעובד בעמידה, תפוקת עבודתו גדולה ב-15% מאדם שעובד בישיבה-מקסימום עבודה במינימום תשלום.

היה אדם שהגיש תביעה על כך שלא קיבל כיסא לשבת בעבודתו בתור פקיד במכון כושר, קיבל פיצוי ממקום עבודתו על סך 100,000 ₪.

 

 

 

 

חוק נוסף ששלי יזמה היה זכותו של אדם לצאת לנוחיות במהלך משמרת העבודה שלו.

מאותה סיבה של תפוקת עבודה מקסימאלית בעלי העסקים לא נתנו לעובדיהם לצאת להפסקת שירותים.

שלי מקשרת את העניין ואומרת כי חוסר הצדק החברתי במדינה מזוויע.

יש קומץ משפחות שמצבם הכלכלי מאוד מאוד מבוסס, יש בידיהם המון משאבים, ולעומת זה יש המון משפחות שאין להן את הצרכים הבסיסיים למחייה.

משפחת עופר היא אומרת מגדילה את הונה משנה לשנה, והכל על חשבון העם.

משפחת עופר הייתה משלמת כ-5% תמלוגים למדינה מהרווחים של ים המלח, ים המלח הוא אוצר המדינה, הרווחים ממנו צריכים להתחלק בין כולנו, הכסף הרב של משפחת עופר, נותן להם לגיטימציה לשלוט בפוליטיקה ובתקשורת.                          

היא אומרת שלצערה הרב, השכלתו והצלחתו של אדם תלויה הרבה פעמים בהצלחתם והשכלתם של הוריו. אדם שנולד למשפחה עשירה ומשכילה, הסיכויים שהוא ייצא בעל השכלה והון גבוהים מאוד, וכך גם לגבי אנשים עניים, וזה מה שנקרא חוסר צדק, המדינה צריכה לדאוג שלכולם תהיה האפשרות ללמוד ולהשכיל באותה המידה.

מפה היא עוברת לנושא הנשים, הדרת נשים, חזרנו 100 שנים אחורה, שם אסור לאישה ללמוד, לבחור ולהבחר, הזכויות שלהן הן זכויות בסיסיות ביותר אין שוויון כלל וכלל, הנשים היו רכושם של הגברים, תמיד נדחקו אחורנית.

 

היום, מעמד הנשים ברוב העולם שווה לזה של הגברים, זו התקדמות ענקית , צעד עצום לנשים בעולם, ואסור לתת לדעתם הקיצונית של החרדים להתממש.

 

 

 

 

בכנסת יש גם חרדים, ולכן השלטון לא יכול לעשות הרבה בנודע להדרת הנשים, כדי לשמור על שלום פנימי, שלי מנסה לדחוף אותנו ולומר שאנחנו אלה שיכולים באמת לשנות את המצב ולגרום למדינה להיכנס לתוך הבלגאן ולשנות אותו.

 

שלי מסיימת ואומרת, שהתקווה של המדינה אלה אנחנו, העתיד של המדינה תלוי בדור שלנו.

היא שמחה לדעת ולראות שלדור של היום אכפת מהסביבה, אכפת מהמדינה והשלטון שלו, אנחנו משתתפים הפעילויות חברתיות, ומצליחים להשפיע על הפוליטיקה באופן שבו אף דור אחר לפנינו לא הצליח.

"אתם חיים במדינה דמוקרטית, בתור אזרחים במדינה כזאת זכותכם להשפיע ולהביע את דעתכם, לבחור את השלטון ולשנות את מה שאתם לא רואים לנכון, נצלו את הכוח שלכם, נצלו את הקול שלכם בחוכמה, זו לא רק זכות, זו חובה להשפיע".

במילים האלה מסיימת שלי את ההרצאה, ונותנת לנו קצת חומר למחשבה, והרבה אחריות לעתיד המדינה.

 

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
  • עומר נורי
    18/11/2012 13:41:34
    ספיר ממש יפה אהבתי את הכתבה BIG LIKE
  • ורד
    30/05/2012 11:21:32
    הלוואי שתהיה ראש ממשלה. סופסופ אישה חכמה...
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.