יום רביעי, 00:33:43

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
פוליטיקה
דף הבית > פוליטיקה > מי אמר נתניהו ולא קיבל?!

מי אמר נתניהו ולא קיבל?!

עומר נורי שוחחה עם בוחרים, וגם עם המורה לאזרחות דבורה לוויטה, על שינוי שיטת הבחירות, ועל דעות פוליטיות

עומר נורי 25/04/2013

נבחרת החלומות

מי אמר נתניהו ולא קיבל?!

 

 

 

 

 

כתבה שהתחילה לפני הבחירות ומסתיימת בימים אלה לאחר שבנימין נתניהו ניצח ברוב זעום ושוקד בימים אלה על הרכבת הממשלה...

בנימין נתניהו מנהל מגעים עם מפלגות שונות, על מנת לראות עם יוכל להרכיב את הקואליציה. בחדשות מדברים על הדם הרע שיש בין בנט לנתניהו, ושאם לפיד לא יתעקש על בנט שיכנס אתו לממשלה, יש חשש שיכנסו הדתיים או שיהיה גם וגם.

נדמה שהפרשנים מדברים מהרהוריי ליבם. מי שבעד ממשלה רחבה שיש בה גם דתיים וגם את יאיר לפיד אומר שזהו הפתרון הנכון. ומי שמתנגד לדתיים, הוא בעד גוש שמאלני חוסם – ציפי, שלי ויאיר. בקיצור, כל האופציות פתוחות.

דבורה לוויטה, אישה נעימה ומורה טובה לאזרחות ולהיסטוריה, המשמשת בכתבה זו כפרשנית פוליטית:  "בימים אלה נערך משא ומתן קואליציוני ובנימין נתניהו מתלבט את מי לצרף לקואליציה. מדובר במפלגות 'יש עתיד', ש"ס, 'הבית הלאומי', 'יהדות התורה' ו'התנועה' של ציפי לבני. נתניהו נפגש גם עם שלי יחימוביץ' בניסיון לצרף גם אותה לקואליציה. יחימוביץ' הודיעה שלא תכנס לממשלה של נתניהו משום שמבחינה כלכלית חברתית הגישות שלהם שונות לחלוטין. אני חושבת שהיא צודקת, היא חייבת להיות נאמנה לגישה הסוציאל דמוקרטית בה היא תומכת וכן היא הבטיחה לבוחריה שלא תכנס לממשלה עם נתניהו.

"נתניהו רוצה להקים 'ממשלה רחבה', כלומר לצרף כמה שיותר מפלגות שיתמכו בממשלה. אני אישית נגד ממשלה רחבה מכמה סיבות: ממשלה רחבה כוללת מפלגות בעלות דעות מאד שונות, למשל יש עתיד של יאיר לפיד מדברת על שוויון בנטל וגיוס בני ישיבות לצה"ל, מנגד יהדות התורה וש"ס מתנגדות לכך. ממשלה שיש בה חילוקי דעות כל כך גדולים, הופכת להיות 'ממשלת שיתוק לאומי', ממשלה שלא מצליחה לפעול בשום תחום. סיבה נוספת שבגללה אני מתנגדת לממשלה רחבה היא שחייבת להיות אופוזיציה  לוחמת בכנסת, מפלגות שלא נכנסו לקואליציה ואינן תומכות בממשלה הן מפלגות אופוזיציה. תפקיד אופוזיציה הוא מאד חשוב בכל משטר דמוקרטי, היא צריכה לבקר, לפקח ולרסן את הממשלה. אם רוב המפלגות יהיו בקואליציה, האופוזיציה תהיה קטנה וללא יכולת לפקח על השלטון".

לוויטה: "אני חושבת שאחת הבעיות הקשות של הפוליטיקה הישראלית היא שיטת הבחירות היחסית, שמביאה לריבוי מפלגות בכנסת, קשיים בהקמת קואליציה וחוסר יציבות שלטונית. יאיר לפיד ואחרים מדברים על שינוי צורת הממשל, איני מאמינה שאפשר לעשות זאת. בעבר כבר היה ניסיון לבחור ראש ממשלה באופן ישיר. הניסיון נכשל וחזרנו לשיטה הישנה. לדעתי, הדבר היחיד שניתן יהיה לעשות ללא קושי רב, הוא העלאת אחוז החסימה, דבר שיצמצם את מספר המפלגות בכנסת.

"בקשר להקמת הקואליציה, לדעתי לא רצוי שתהיה קואליציה רק של מפלגות ימין , דתיים וחרדים. זאת תהיה ממשלה קיצונית בדעותיה המדיניות ויש חשש שארה"ב, מדינות אירופה וכל העולם יהיה נגדנו. אני יודעת שיש אנשים בישראל שלא מתרגשים מזה, אך המשמעות של זה חמורה מאד. לדעתי גם נתניהו מבין שזה לא טוב לישראל . להערכתי הוא יקים קואליציה עם יאיר לפיד שמפלגתו ודעותיו יותר מתונות ו'יש עתיד' נחשבת למפלגת מרכז. אני חושבת שמפלגת 'התנועה' של ציפי לבני תכנס לקואליציה.

"אני הייתי מוכנה לממשלה בלי ש"ס ו'יהדות התורה', ממשלה שמורכבת מהמפלגות הבאות: ליכוד ביתנו כמובן, הבית היהודי, יש עתיד והתנועה. ממשלה כזאת היא ממשלה חילונית, ציונית ודמוקרטית. ממשלה כזאת תוכל לקדם משא ומתן עם הפלשתינאים, ולקדם את נושא השוויון בנטל . אך נתניהו אינו מוכן לוותר על החרדים כאשר הוא מקים קואליציה".

המערכת הפוליטית במדינת ישראל היא מהעשירות, מהמורכבות ומהדינמיות ביותר בנוף של הדמוקרטיות המבוססות. הפוליטיקה הישראלית מתאפיינת בריבוי מפלגות, בתכיפות בחירות ובחילופי ממשלות תדירים.

הסיבה לריבוי מפלגות במדינת ישראל  היא שיטת הבחירות לכנסת. השיטה היחסית הנהוגה בישראל מתאפיינת בכך שכל מפלגה יכולה להתמודד בבחירות, כל מפלגה תקבל מספר מקומות בכנסת יחסית לכמות המצביעים שהצביעו לה . ההגבלה היחידה היא אחוז החסימה. מפלגה שמספר המצביעים לה פחות מ-2% מסך כל הקולות, לא תשתתף בחלוקת המושבים בכנסת.

בבחירות האחרונות התמודדו מגוון רב של מפלגות ביניהן: הליכוד שהתחבר עם ישראל ביתנו, ש"ס, הבית היהודי (מפלגה דתית/לאומית חדשה/ישנה) שבראשה עומד נפתלי בנט, מפלגת יהדות התורה, המפלגה החדשה שהקים יאיר לפיד, מפלגת "התנועה" שאותה הקימה ציפי לבני, מפלגת העבודה שבראשה עומדת שלי יחימוביץ' ועוד.

לאחר שהתפרסמו תוצאות הבחירות, החל התהליך של הקמת "קואליציה", כלומר, המפלגה הגדולה ביותר ובראשה בנימין נתניהו, צריכה לצרף אליה מפלגות נוספות שיתמכו בה בהקמת הממשלה. היא צריכה תמיכה של מעל 50% מחברי הכנסת על מנת שתוכל לפעול. לפני מספר ימים הנשיא הטיל על בנימין נתניהו להרכיב את הקואליציה שממנה "תצמח" הממשלה.

לפני הבחירות, יצאתי לשמוע מה עמדתם של מספר אנשים בנוגע לבחירות ולאיזו מפלגה הם הצביעו:

שחר וילדנברג, תלמידת יב בתיכון אורט בנימינה, גרה בזיכרון יעקב, וממלצרת באולם אירועים בזיכרון: "זוהי השנה הראשונה שאני מצביעה, כיוון שרק עכשיו מלאו לי 18. אני הצבעתי  לשלי יחימוביץ', מפלגת העבודה. הצבעתי לה כיוון שאני דוגלת בגישה הסוציאל-דמוקרטית ואני מאמינה ששלי יחימוביץ' יכולה למלא את תפקיד ראש הממשלה כמו שהייתי רוצה שיהיה. אני לא מבינה הרבה בפוליטיקה אבל לקראת הבחירות התחלתי להתעניין. מדברים על כך שנתניהו הולך להיבחר ואני כבר לא כל כך בטוחה בזה. כל האנשים שדיברתי איתם מצביעים למפלגות אחרות ולא למפלגת הליכוד. אם הייתי ראש ממשלה הייתי שמה דגש על הנושא הכלכלי חברתי ודואגת לשוויון כלכלי בין האנשים באוכלוסייה. אני חושבת שהנושא הכי דחוף לטיפול הוא הנושא כלכלי-חברתי כיוון שהמחאה החברתית לא נגמרה והוכיחה לכולנו שהנושא החברתי-כלכלי מטריד הרבה אזרחים".

 

 

רוני קרניאל, תלמידת י"ב בתיכון אורט בנימינה, גרה בזיכרון יעקב ועובדת בגלידת "אלדו" בזיכרון יעקב: "זוהי השנה הראשונה שאני מצביעה, כמה ימים אחרי הבחירות ימלאו לי 18 וקיבלתי אישור לאור בקשתי לגשת לבחירות. הצבעתי ליאיר לפיד, מפלגת יש עתיד. אני עוקבת אחריו כבר שנים בטורים שהוא כותב ואני ממש מתחברת לדעות שלו יותר מאשר של שאר המועמדים לבחירות. אני לא מבינה כל כך הרבה בפוליטיקה ובגלל זה אני בוחרת דווקא ביאיר שדעותיו דומות לשלי, הולכת על בטוח. מדברים על כך שנתניהו הולך להיבחר ואני חושבת שגם אם זה יקרה זה בסדר כל עוד יאיר לפיד יישב בקואליציה לצד ביבי, זה עדיף מאשר ש"ס. אם הייתי ראש ממשלה הייתי מחלקת את התקציב המדיני שונה בין הסקטורים השונים. הייתי משקיעה בחינוך ומצמצמת את הפערים החברתיים. הבעיה הכי דחופה לטיפול לדעתי היא דתיים שלא מתגייסים לשירות המדינה ואנשים במעמד הביניים שעובדים ממש קשה ולא מצליחים לסגור את החודש".

דנה רז, בת 27 סטודנטית בטכניון לומדת הנדסת חשמל, גרה בזיכרון יעקב: " זוהי הפעם השנייה שאני מצביעה. אני הולכת להצביע לציפי לבני, מפלגת התנועה. אני מצביעה לה כיוון שאני חושבת שגם בנות יכולות להיות ראש ממשלה ונכון, כבר הייתה לה הזדמנות להרכיב ממשלה והיא נכשלה אך אני מאמינה בגישה שלכל אחד מגיעה הזדמנות שניה. אני מאמינה בה ותומכת במצע שלה. הצבעתי על סמך השקפת עולמי, אני תומכת בדעותיה וחושבת שראש הממשלה צריכה להיות אישה. אני לא מומחית גדולה בפוליטיקה אך אני חושבת שאני מבינה מספיק טוב כדי להפעיל שיקול דעת מקצועי על מנת לבחור במפלגה שתואמת את עמדותיי. כולם אומרים שנתניהו ייבחר, אני גם חושבת כך אך אולי כאן יש מקום לשינוי. הרי זה ברור לכולם שכל מי שלא מצביע כביכול מצביע לנתניהו. אני מאמינה שצריך לשנות בדחיפות את חברי הכנסת היושבים בקואליציה ואם יהיה למפלגת התנועה יותר מנדטים מהממשלה הקודמת זה כבר שינוי".

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • ליה מרוז
  07/05/2013 14:11:14
  איזה ייאוש הנתניהו הזה עכשיו נשלם יותר מס
 • שייקה
  07/05/2013 14:10:00
  תשמעי כל הכבוד, מעניין מה אומרים על הבחירות המורים לשאר המקצועות שלך
 • סמדי שניר
  07/05/2013 14:08:26
  הכתבה מאוד מעניינת, אהבתי
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.