יום ראשון, 02:17:43

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
חינוך
דף הבית > חינוך > פסיכומטרי

פסיכומטרי

רוני קרניאל סיכמה עבורכם את הבעד והנגד המבחן הפסיכומטרי

רוני קרניאל 07/07/2012

שיעור עיתונות. צילום: רוני קרניאל

פסיכומטרי לפני או אחרי צבא ?

 

מבחן הפסיכומטרי מהווה אמת מידה על פיה קובעים המוסדות להשכלה גבוה בארץ את רמת ההתאמה של המועמדים למקצועות השונים. מבחן הפסיכומטרי אחיד לכלל הנבחנים. ברוב מוסדות הלימוד הבחינה הפסיכומטרית שקולה לתעודת הבגרות ולכן ההחלטה אם לקבל אותך למוסד הלימודים תושפע 50% מממוצע הבגרות ו- 50% מציון הפסיכומטרי. הבחינה הפסיכומטרית בודקת את כישורי הנבחן בשלושה תחומים:חשיבה מילולית, חשיבה כמותית, ואנגלית. מעבר לכך בבחינה נבדקים גם אלמנטים נוספים כמו עבודה תחת לחץ של זמן ושמירה על ריכוז לאורך זמן.משך הבחינה הוא 3 שעות ו- 20 דקות כשבמהלכה צריך לענות על כ- 220 שאלות.

 

 מכוני ההכנה לבחינה הפסיכומטרית מציעים קורסי פסיכומטרי שונים לקבוצות גיל שונות ובמחירים שונים. דוגמא להבדלים בין קבוצות גיל הם קורסי התיכון שמציעים חלק מהמכונים. בקורסי פסיכומטרי לתיכון יישבו בכיתה בדרך כלל בעיקר תלמידי תיכון שבין כיתה י'א ל- י'ב בלבד. דוגמא למחירי קורסים שונים הם קורסי הצבא המוצעים לחיילים בשירות סדיר או קבע, וכן לחיילים המשוחררים תקופה קצרה בלבד מן הצבא. קורסי פסיכומטרי אלו נחשבים לזולים, והצבא אף מממן חלק מהם עבור מי שמשרתים בתפקידים שהוגדרו מראש.

 

לאחרונה הוצע לי לעשות את בחינת הפסיכומטרי בחופש הגדול ולגשת למועד בחודש אוקטובר.

 

מצד אחד, הציון פג תוקף אחרי 7 או 10 שנים (תלוי איפה אני ארצה ללמוד) ובמידה שאני ארצה לטוס לטיול אחרי צבא או לעבוד בחו"ל , לא משתלם לי לעשות את הבחינה לפני הצבא כיוון שאני סתם אתאמץ ואשלם הרבה כסף וכשאני אצטרך את הציון הוא לא ייחשב לי ואני אצטרך לעשות את הפסיכומטרי שוב מחדש.

בנוסף לכך, בשנת 2006 הוחלט על ביטול הבחינה הפסיכומטרית והיא אכן בוטלה לזמן מה אך השיבו אותה במהרה. מאז קיים חשש שיכול להיות שיבטלו את הבחינה שוב. לכן, אנשים לא רוצים לקחת סיכון שיבזבזו את כספם ומאמציהם לשווא.

וגם, רוב בני הנוער לא חושבים על תוכניותיהם לעתיד, הם "חיים את הרגע" ומנצלים את השנים של התיכון כדי ליהנות ולהיות מוקפים בחברים וריגושים.

מצד שני, ההבדל במחיר הוא מאוד משמעותי בערך של כמה אלפי שקלים פחות מקורס פסיכומטרי אחרי צבא.

כמו כן, כשאני רגילה לשגרת לימודים ,יש לי את היכולת לשנן הרבה חומר לימודי ,אני יודעת את רוב החומר במתמטיקה ובאנגלית, ולכן יהיה לי הרבה יותר קל ללמוד לבחינה מאשר ללמוד את כל החומר מחדש אחרי כמה שנים שלא נגעתי בו.

בנוסף לכך, אם אעשה את הפסיכומטרי לפני הצבא ואקבל ציון טוב, אוכל ללמוד ישר כשאסיים את השירות הצבאי.

 

לבסוף החלטתי לעשות את הבחינה בקיץ עם 3 חברים מהשכבה: נטע גולדשטיין, רועי שאול וענבל קקון. אנחנו ניגשים דרך "היי-קיו" ,עושים קורס כל החופש הגדול וניגשים בסוף ספטמבר לבחינה.

השיקול העיקרי שלי היה תאריך הגיוס המוקדם, שמשאיר לי את הקיץ הזה בתור הקיץ האחרון שהוא חופש גדול של אחרי שנת לימודים קשה, והרצון לנוח, ליהנות בו, לעבוד ולהרוויח כסף, מול השאיפה שלי לקריירה צבאית (כמה רחוק שאצליח להגיע בצבא כיוון שאין הרבה תפקידים גבוהים לבנות) שבה אצטרך לעשות פסיכומטרי תוך כדי השירות הצבאי, מה שיקשה עליי להתרכז בשירות ולתת את המיטב שלי. החלטתי על סמך החשיבה קדימה אל העתיד שלי. הקיץ שבין כיתה י"א לי"ב אמנם משמעותי מבחינת חוויית הקיץ האחרון שבו אוכל ליהנות עם חברים, לעבוד ולצאת להרבה מקומות, למרות זאת החלטתי ללכת על זה. אני יודעת שההחלטה תשתלם לי בעתיד אם אשקיע את כל כולי בפסיכומטרי בקיץ.

ומי אמר שאי אפשר ללמוד וגם ליהנות?

 

 

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
    לא נמצאו תגובות.
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.