יום ראשון, 02:16:33

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
חינוך
דף הבית > חינוך > המתנדבים בעם

המתנדבים בעם

פלג אריאל קובלת על המבחנים קשים אותם עוברים המועמדים לשנת שירות

פלג אריאל 27/01/2013

תמונת אילוסטרציה: עזרה לחלש

נולד לתרום!

 

כמאמר הפתגם, "סוס שמקבלים במתנה, לא בודקים לו את השיניים", כך גם אם מישהו רוצה להתנדב, לא אומרים לו "לא".

 

 

 

ערבות הדדית, עזרה לזולת ותרומה למי שצריך אלה ערכים שכולנו גדלים עליהם בגן, בביה"ס ורבים מאתנו גם בבית. אך ברגע האמת כאשר אנחנו רוצים לתרום ולעזור אנחנו נאלצים לעבור "אודישנים" לבחון את יכולותנו.

 

 

 

רוב הנוער הישראלי מוכן "לבזבז" שנה מחייו ולהקדיש אותה לנזקקים. לתרום בפנימיות, עיירות פיתוח, מועדונים של ילדים עם פיגור ועוד. זה נקרא שנת שירות, שנה שהנוער שנמצא בין תיכון לצבא משרת את המדינה בדרך קצת שונה מצה"ל. הם חיים בקומונות של 5-7 נערים במקומות הזקוקים לעזרה ושירות.

האפשרויות לשנת השירות הן רבות, וקיימים מיונים נוקשים ורציניים למתמודדים. כל כך קשים המיונים, שמתוך מספר רב של מתמודדים מתקבל אחוז קטן יחסית. נסו לחשוב על נער או נערה שרוצים בכל ליבם לתרום ולעזור, שנרשמו למיונים לשנות שירות, ונכשלים! מישהו רוצה להתנדב, ואומרים לו "לא"?

אין זה סותר את הערכים שאנחנו גדלים עליהם כילדים ונערים?! הרי הם בסה"כ רוצים לשרת את הזקוקים לשירותם והם מקבלים תשובה שלילית?! מה זה מלמד את הנער או הנערה על החברה שלנו? שהם לא מתאימים, שהם לא רצויים לשרת במדינה שכל כך צריכה שירות? נער או נערה צריכים לנסוע עד להודו הרחוקה כדי לעבוד בהתנדבות בבית יתומים וללמדם אנגלית, וכאן בארצם אין להם כל שימוש?

כמלש"שית (מועמדת לשנת שירות), שעברה את שלב המיונים הראשון, וממתינה עכשיו לשלב השני והסופי אני מאמינה שצריך מיונים מסוג אחר. נכון שאין באפשרות של שנות השירות לקבל את כולם אך מהי הדרך הנכונה ביותר לדעת מי מתאים ומי לא? איך אפשר להביא את האישיות שלי לידי ביטוי ביום אחד של מיונים? והלחץ שמתווסף באותו יום בטוח לא עוזר. אז איך אפשר בכל זאת להחליט מי מתאים? ולמה? אולי לפי סדר ההרשמה, אולי לפי רצון של הנבחן, או לפי יכולתו הנפשית והפיזית לעמוד באתגרים העומדים בפניו בשנת השירות. האמת, המיונים הקשים שעוברים המתמיינים מעבירים מסר שלילי לנבחנים, ואפילו מורידים את המוטיבציה להתנדב.

 

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • חן יוסף
  03/02/2013 13:39:21
  דורית הכל בזכות ורדה שלנו!! ופלג גאה בך!!!!!!!
 • דורית כהן
  28/01/2013 20:41:39
  פלג, כל הכבוד על הכתבה העניינית. אין ספק שהעלית פה נקודה בעייתית ששווה התייחסות רצינית, גם של מקבלי ההחלטות.
  אשרינו שזכינו לגדל ולחנך דור של נערים ונערות כמוך, שאכפת להם כל כך ממה שקורה סביבם ומוכנים להשקיע ולתרום שנה לטובת החברה.
  אני גם מקוה שאכן כל מי שרוצה לתרום ימצא את הדרך והמקום המתאימים לו.
  בהצלחה בהמשך :)
 • ורדה לץ וואלפא
  28/01/2013 07:24:59
  קודם כל, יפה שיש הרבה מתנדבים. זה אומר שהנחלת ערך ההתנדבות הצליח. נטמע. יחד עם זה יש מקום לבדוק האם אפשר להתנדב ככוח עזר בבתי חולים, ברשות הטבע והגנים. אני אישית,לא מכירה מישהו שרצה להתנדב היכן שהוא, פנה ביוזמתו, ולא קבלו אותו.
  הסירי דאגמה מליבך:) את תתקבלי!
  ובקיצור, הנושא שווה כתבה מורחבת.
 • אורית אריאב
  27/01/2013 18:21:23
  שלום פלג. האמת?! חידשת לי.
  לא ידעתי שכך מתנהל העניין. מצד אחד שאלותיך במקום - כלומר, איך אפשר לומר לא למישהו שרוצה לתרום לחברה? מאידך - הסיבה בודאי ריבוי המתנדבים. הדרך באמת צריכה להיות אחרת. אני מניחה שזה עניין של זמן. למצוא יותר נקודות השמה להתנדבות.
  לדעתי חשוב לפנות בשאלה לדובר צה"ל או למי שאמון על הנושא בצה"ל. מעניין לשמוע את התייחסותו. עדכני
 • שוש
  27/01/2013 17:27:28
  כל הכבוד לך פלג!
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.