יום חמישי, 03:39:20

שנת לימודים מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
חברה
דף הבית > חברה > אמיר אפרים הוא איש טוב באמצע הדרך

אמיר אפרים הוא איש טוב באמצע הדרך

אמיר אפרים יצר מקומות עבודה לבעלי מוגבלויות בדמות משרדי הנסיעות גאלא טורס. גאווה ישראלית!

מאי דביר 09/11/2017

אמיר אפרים הבעלים של גאלא טורס
אמיר אפרים הוא איש טוב באמצע הדרך, שהיא בעצם, חברת נסיעות.
 
פתאום קם אדם באמצע החיים ומחליט לתרום לחברה על ידי הקמת חברת נסיעות שהעובדים בה הם אנשים שלא קיבלו אותם לשום מקום עבודה אחר כיוון שהם מוגבלים.
 
האדם הוא אמיר אפרים, 53, יליד חיפה להורים עולים מעיראק. שתי אחיות, מורה ומזכירה רפואית. עשה תיכון בלאו בק, היה בצופים, לחם בשריון, לא נפגש בחייו האישיים עם בעלי מוגבלויות כלל. נשוי ליהודית ואב לשלושה.
"בזמני תעשייה ניהול ומנהל עסקים היו החוגים הכי פופולריים בטכניון, לכן זה מה שלמדתי. שנים עבדתי בחברות נסיעות מובילות, צברתי קשרים והכרתי אנשים רבים שהפכו ללקוחות וביקשו רק את עצתי.
 
"בשנת 2004 נמכרה החברה בה הייתי סמנכ"ל שיווק, והחלטתי שהגיע הזמן לצאת לדרך חדשה ולהקים משרד משלי".
 
למה דווקא סוכנות נסיעות?
"לא אני בחרתי במקצוע, אלא המקצוע בחר בי. אני בכלל חלמתי להיות וטרינר, זה לא יצא. דווקא כשהייתי ילד לא היה מקובל עדיין לטוס לחו"ל, והנסיעה הראשונה שלי לחו"ל הייתה רק אחרי הצבא. תודה לאל, מכורח עבודתי הייתי בהרבה מקומות בעולם, כמעט בכל מקום. רק באוסטרליה וניו זינלנד לא הייתי. התעצלתי בגלל המרחק".
 
יש מקום בעולם שהיית מגדיר הכי כייפי?
"המקום שאני הכי אוהב בעולם זו את העיר ניו יורק שמרגשת ומפתיעה אותי כל פעם מחדש. באנרגיות שלה. באנשים המטורפים, בקוסמופוליטן, בתרבות, בקניות, מסעדות… אין על העיר הזו בעולם!"
 
החלטת להקים את חברת הנסיעות גאלא טורס לבד או עם אנשים?
"כל חיי עזרתי לאחרים, ואז התחלתי לגלגל את הרעיון החברתי הזה. ממשפחת אריסון, שהם מהתורמים הגדולים ביותר לחברה, בא לי הרעיון".
 
מניין השם גאלא?
"גאלא זה ראשי תיבות של השמות ושמות משפחה שלי ושל גלית, ידידה שעזרה בהקמת החברה. ואז, לפני שש שנים, כשכבר היו לי שני סניפים רגילים של גאלא החלטתי לעשות משהו למען הקהילה.
הרעיון להקמת העסק שיתרום לחברת נסיעות חברתית הוא שלי. חברה שעיסוקה יעוץ ארגוני בכיר עזרה לי להפוך את החלום למציאות. החלום היה למצוא מקומות עבודות לאנשים שלא מקבלים אותם למקומות עבודה אחרים בשל מוגבלותם.
למעט הסופר וייזר, כולם בחברה בעלי מוגבלויות ברמות שונות. חלק לוקחים תרופות, כולם מטופלים.
חברת גאלא טורס היא חברת תיירות ונסיעות אינטרנטית אשר מספקת דילים לחבילות נופש וכרטיסי טיסה במחירים מוזלים. הרווחים הכספיים של החברה הם כשלושה אחוזים, אבל הרווח האמיתי של החברה גדול יותר! אנחנו מספקים עבודה ל- 12 אנשים בעלי מוגבלויות שאיבדו תקווה וכל יום בעבודתם מוכיחים לנו ולעצמם שהם לא נופלים מאחרים בגלל מגבלתם ולפעמים אף עולים עליהם בחריצותם ורגישותם ובנאמנות שלהם".
 
אתה הכרת לפני עבודתך בגאלא אנשים בעלי מוגבלויות?
"אין בסביבתי הקרובה או במשפחתי אנשים בעלי מוגבלויות אולם, לאורך כל השנים אהבתי לעזור ולתמוך בבעלי מוגבלויות בדרגות שונות ולעזור להם להשתלב בחברה".
 
האם חששת לשלב אנשים בעלי מוגבלויות בגלל שזה לא תמיד מקובל בחברה? היו חששות לכישלון של העסק? סטיגמות.
"להפך, הייתי בטוח שזה יצליח ואפילו לא לדקה היה לי ספק שהאנשים האלה יצליחו והעסק יפרח. רוב העובדים יושבים מול מסכים רגילים לחלוטין, ועבור חלק אחר של העובדים רכשנו ציוד עזר כמו מסכים מיוחדים לבעלי לקות ראייה, יש בעלי לקות שמיעה, יש קטועי גפיים שמתניידים על כיסאות גלגלים. יש אספרגר. בנוסף פתחנו עבורם קורס מיוחד באוניברסיטת חיפה, שתכשיר אותם להיות סוכני נסיעות.
בחברה 12 עובדים בגילאים 45-30 .רובם סוכני נסיעות שתפקידם למכור חבילות נופש וכרטיסי נסיעה".
 
היו בעלי מוגבלויות שלא קיבלת לעבודה? מה היו השיקולים? איך בחרת את העובדים? איך הגעת אליהם בכלל?
"פניתי לחברה שמגייסת עובדים. הגיעו עשרות מועמדים ברמות מוגבלות שונות שלא האמינו בעצמם ולא האמינו שמישהו יעסיק אותם ולא האמינו שיקבלו משכורת הולמת. בפועל התחלנו את הקורס עם 50 תלמידים.
קיבלתי תגובות נלהבות ומפרגנות גם ברמה העסקית וגם ברמה המקצועית. לאחר שנתיים נבחרה החברה ע"י ידיעות אחרונות ובנק הפועלים כעסק החברתי הטוב בישראל".
 
ומה עם לקוח שלא מוכן לקבל שירות מבעל מוגבלות?
"לא נתקלתי בדבר כזה. מה שכן, היה מקרה שלקוח צעק על אחד העובדים. הייתי צריך להרגיע את כל הצדדים. בשל מוגבלותו נלחץ העובד במיוחד ויצא מתפקוד. הדבר הצריך את התערבותי גם בשיחה עם הלקוח וגם בטיפול עם העובד.
מתוך 50 הסטודנטים שנרשמו לקורס, פרשו 20 מחשש שלא יעמדו בלחץ ובחומר הנלמד. ההכשרה המקצועית שלהם כוללת קבלת תעודת סוכן נסיעות מורשה מטעם אוניברסיטת חיפה. הקורס עצמו הותאם עבורם בקצב הלימוד ובשעות הלימוד".
 
קרה מצב שהתאכזבת, והיית צריך לפטר עובד משום שהמוגבלות שלו פגעה יותר מידי בתפקוד שלו בחברה?
"להפך. היו שני מקרים של עובדים שרצו להתפטר ולא אפשרתי להם. הלכתי לקראתם, והגמשתי את תנאי עבודתם לפי צורכיהם. הם כולם עובדים לפי כל קריטריון מקצועי, מקבלים שכר שווה וראוי, ואפילו בניתי להם תוכנית תמריצים, שמתגמלת מעבר למשכורת הבסיסית.
החזון שלנו הוא להיות חברת תיירות מובילה בשוק לצד תרומה לקהילה. הייתי רוצה להתרחב למדינות שונות עם אותו רעיון.
בגלל שהכל נעשה בטלפון, הלקוחות לא יודעים עם מי הם מדברים, ואיך הם נראים? רק שומעים אותם. חושבים שמדברים עם אנשים רגילים".
 
אתה חושב שאפשר להעביר את מה שגאלא טורס עושה לעוד חברות בתחומים שונים? להעסיק רק עובדים בעלי מוגבלויות?
"בוודאי. יש כבר בארץ כמה מוקדי שירות שמתמחים בהעסקת בעלי מוגבלויות. בנוסף, יצא חוק שדורש מעסקים לשלב בעלי מוגבלויות במגוון עסקים שונים".
 
הם בכל זאת לא אנשים רגילים.
"רוב העובדים עובדים במשרה חלקית במגבלת שעות על מנת שיוכלו לשמור על ריכוז מרבי ואו להמשיך את היום בטיפולים השונים".
 
מהאינטרנט עולה כי חברות רבות נוטלות חלק במפעל יפה זה של שיתוף בעלי מוגבלויות בחברה. חברות הייטק, חברות שיווק, ולפי החוק שיצא לא מכבר, כל חברה שיש בה מעל 100 עובדים חייבת להעסיק לפחות 3 אחוז עובדים שהם בעלי מוגבלויות.
שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
    לא נמצאו תגובות.
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.