יום חמישי, 14:52:44

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
חברה
דף הבית > חברה > עולם ירוק לפי השר לענייני איכות הסביבה, עמיר פרץ

עולם ירוק לפי השר לענייני איכות הסביבה, עמיר פרץ

עמיר פרץ, שר הביטחון לשעבר, קנה את עולמו בתרומתו לבניית כיפת הברזל, היה השר לענייני איכות הסביבה כאשר ניפגש עם תלמידי מגמת עיתונות של בית ספרנו במשרדו, וסיפר כיצד תרם לישראל להיות ירוקה ובריאה יותר

עידו פילץ 19/02/2015

מימין: עידו פילץ, הגר מיכאלי, השר עמיר פרץ וניצן מילר

פעם בארץ רחוקה, במקום אי שם רחוק רחוק מכל מקום יפה או חדש האוויר לא היה נקי יותר. מכוניות שלטו בארץ ונעו מכביש החוף לכביש 4 ו6. תחנות כוח ענקיות המונעות ע"י פחם שאבו כל דבר טוב מהאוויר ומילאו אותו בפחמן דו חמצני. ארץ בה הזיהום אוויר היה מצוי בערים המרכזיות וכל אדם שאף לריאותיו זיהום אוויר שאפשר לתארו רק כחבילת סיגריות אחת שלא נגמרת. ארץ בה מפלס מקור המים היחיד של המדינה שמספק כ30% מהמים הנצרכים יורד באופן דרסטי מדי שנה. ארץ בה הדגים במקווה מהים המצוין מקודם נשלים מהמים ברמה שגורמת להיעלמותם.

כמה חבל שזוהי מדינת ישראל. מדינת ישראל ראתה במהלך שנותיה שינויים רבים, ביניהם ייבושי ביצות רבות שבין השאר גרמו להיעלמות מגוון מסוים של יצורים חיים, קידוחי הגז והנפט עוררו חשש שוב ושוב באזרחיה וחוסר המוכנות לעבור לאנרגיה אקולוגית ולתמוך בכך גרם למחסור כמעט טוטאלי בחוות סולאריות בארץ. כיום חברת חשמל מפעילה מונופול על יצור החשמל בארץ ובימים אלו עוברת ליצור חשמל מגז אשר כידוע מהווה תחליף לגיטימי וסביבתי יותר לחבריו הפחם והנפט.

כאן נכנס גיבורנו לסיפור עמיר פרץ, השר לענייני איכות הסביבה בעת קיום ראיון זה לשעבר סגן ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון בעת מלחמת לבנון השנייה. נסענו לראיין את השר בלשכתו שבת"א, שלושה תלמיד מגמת תקשורת חמושים במצלמת ווידאו ורשמקול ואלו הדברים: עמיר פרץ נולד במרוקו ועלה לארץ ישראל בגיל 4 יחד עם משפחתו ובילה את רוב חייו כילד במעברות. פרץ רכש את השכלתו בבית הספר שער-הנגב ובתיכון שדרות. הוא שירת בצה"ל בחטיבת הצנחנים כקצין חימוש בדרגת סרן ונפצע בתאונת נגמשים שכמעט הסתיימה בכך שאיבד רגל (רק בזכות החלטתו של אחד הרופאים למתח אותו בשטח ולא להעביר אותו לבית חולים. כן כן לפעמים זה טוב). לאחר מכן בילה שנה בשיקום אשר בסיומו הוצע לו לקבל תחנת דלק מצה"ל ולהיות אחראי עליה, הוא סירב בגלל מחויבות מסוימת ללאום שלו ובגלל תחושת המחויבות לשוויון שכל כך למד להעריך בנעוריו (דבר שאולי נשמע צינית אבל זה מאוד נוגע לליבי בתור סוציאליסט מושבע) ולכן קיבל כמו השאר משק. במשק שקיבל גידל שום ופרחים, משפט שמאוד מתחבר לאחד מעמודי התווך במצע שלו: שלום (פרחים בקנה עדיפים על כדור).

לאחר מכן כיהן פרץ כראש עיריית שדרות אשר לפי טענתו "קשה לסרב לקריאות ממחוז ילדותך", והיה ראש ההסתדרות באחת מתקופותיה הקשות ביותר. לאחר מכן נבחר פרץ לראשות מפלגת העבודה ורץ לראשות הממשלה כאשר חזר והדגיש בבחירות את שכר המינימום אשר היה נמוך בצורה אשר לא אפשרה לאנשים שהתקיימו ממנו לחיות. פרץ זכה ב19 מנדטים ובכך נכנס לקואליציה בראשות אולמרט. פרץ בסופו של דבר קיים הבטחתו והעביר החלטה להעלות את שכר המינימום וכעת כיהן כשר הביטחון וכסגן ראש הממשלה. כידוע בתקופה זו ראה פרס את הצלחות גדולות וכישלונות רבים: כיפת ברזל וועדת וינוגרד. באותה תקופה פרצה מלחמת לבנון השנייה וכדי לברר מה קרה במלחמה אשר מבחינת המדינה הייתה "לא כל כך מוצלחת" הוקמה וועדת וינוגרד אשר קבעה כי: "פרץ כשל בכך שלא ביקש דיון אסטרטגי של ממש, לפני היציאה למלחמה. כשל מרכזי היה שלא נתן תשומת לב מיוחדת להשלמת חוסר התמצאותו הברורה בנושאי משרדו, ולא נקט בצעדים שנועדו לפצותו על כך" אך גם כתבה כי פרץ "גילה לעתים תובנות שאנשים מנוסים ממנו לא גילו, והייתה לו תרומה משמעותית לדיונים ולהחלטות בנושא מטרות התקיפה, אלא שתובנותיו לא תורגמו בדרך כלל לסימני שאלה מהותיים באשר לאופן הפעולה וליעדיה."
לאחר מכן הפסיד בבחירות לראשות מפלגת העבודה ובסופו של דבר עבר לתנועה יחד עם ציפי לבני וכיום משרת כשר לאיכות הסביבה של מדינת ישראל (מצטער על הביוגרפיה אבל חשבתי שזה נחוץ).

כעת בואו נחזור לראיון ונתחיל דווקא במה שקורה לפניו. בנייני קריית הממשלה ניצבים בתל אביב כבניין הצופה על שארית העיר באזור שכולו צופה בשארית העיר אך עדיין היה בו משהו מיוחד למדי. נכנסו (אחרי שכמובן בדקו מי אנחנו) והגענו למשרד לאיכות הסביבה. אם לא היינו מודעים לכמה המשרד ריק היה ניתן לחשוב שישנים שם. השומרים פתחו לנו את הדלת ובתוך המשרד המכווץ שאולי יכול היה לשרת חברת הייטק קטנה ולא מנגנון שהיית מצפה שישרת משרד כל כך משמעותי לחיי המדינה היו מעטי אנשים. במשרד הישיבות בו היינו אמורים לראיין את השר היה מכווץ למדי ולא היה חדר הישיבות אותו היית מצפה לראות במשרד ממשלתי מכובד, בטח לא באחד גדול כל כך.
השר שכיבד אותנו בנוכחותו לאחר איחור קצר, כנראה בגלל עניין רשמי אחר, קיבל אותנו כשלצדו שני "שומרי הראש שלו" (דובר המשרד לאיכות הסביבה והאחראי לענייני חינוך ).

עמיר פרץ, אדם מכובד שלמרות הכול קיבל מספר חבטות מכיוון העולם הפוליטי ענה לכל שאלה בכנות מבורכת, כזו שלפחות בארץ שתוארה למעלה (זוהי ארץ ישראל הקטנטונת) היא נדירה ביותר מצד הפוליטיקאים הרבים.
השר לשעבר נשאל שאלות על המכוניות ההידרוליות ועל הסכמי הגז הנוכחיים. לטענתו הסכמי הגז שנחתמו עם יצחק תשובה יצרו מצב מהפכני בו 60% מהגז הולך למדינת ישראל ו40% מיוצא, דבר שהוא נדיר למדי בשל הרווח המועט למשקיעים. לטענתו הסכם זה יוריד את מחירי החשמל והזיהום באוויר ויאפשר לנו לפתור חלק מהבעיות.
מעבר לכך עמיר פעל כדי לכפות על חברת חשמל להתקין מסננים וזאת בעזרת פרוייקט של 800 מיליארד שקל כדי להפוך את תחנות החשמל לירוקות יותר. מעבר לכך לאחרונה מתבצע שינוי שבסופו המשרד לאיכות הסביבה מקווה שכל תחנות החשמל בארץ יפעלו בשימוש בגז טבעי שמזהם הרבה פחות המפחם בו אנו משתמשים כיום.

עמיר ביקש, לדבריו, להביא אתו את תפיסת העולם החברתית שלו גם למשרד הזה. וביקש שכל אחד מהנושאים בהם יעסוק המשרד יתקשר גם לנושא החברתי שלו. לכן המשרד בהנהגתו השקיע כספים בטיפוח סביבתי של עיירות פיתוח וכפרים ערביים. לטענתו של השר מי שדואג לאיכות הסביבה אילו האוכלוסיות החזקות ולכן "עלינו להפוך את איכות הסביבה לנגישה לכולם".
השנה תחת משרדו של עמיר פרץ המשרד לאיכות הסביבה מסייע בהפיכת בתי ספר לבתי ספר ירוקים, וחלק מההפיכה היה שליחת 2000 מורות וגננות להשתלמויות.

כיום השר יוצא מחדש לבחירות תחת דיגלה של מפלגת הגוש הציוני. עלינו רק לקוות ולתת את קולנו, כדי שאולי נמצא בבית הנבחרים שלנו אנשים שרוצים לראות את מדינת ישראל קצת ירוקה יותר ומעבר לכך פועלים למען כך.

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • אביב פרידמן
  22/02/2015 11:03:50
  יופי של כתבה, כל הכבוד על ההשקעה!
  וכמובן כל הכבוד לורדה המורה!
 • אלינה קולטון
  20/02/2015 11:37:54
  מאמר רציני עמוק ומעניין. שאלות חשובות ועמוקות.
  כל הכבוד!
 • רות רובינסון
  19/02/2015 14:11:51
  היה מעניין לקרוא את הכתבה.
  כל הכבוד לכתבים ולמורה כמובן.
 • גדי
  19/02/2015 12:57:23
  יפה!!
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.