יום חמישי, 13:47:22

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
חברה
דף הבית > חברה > חולצה ב 10,000 שקלים!

חולצה ב 10,000 שקלים!

שכבת יא יצאה לסיור בתל אביב וחזתה בפערים שבין העשירונים

שחר כהן  31/05/2015

הדרום הבוער

סיור לימודי מהפריפריה (בנימינה) למרכז (תל אביב)

 

שכבת יא יצאה לסיור בעיר הגדולה וחזרה עם הרבה חומר למחשבה – רמז: אין לנו הרבה מה לעשות בעניין

בני טובים שכמונו יצאנו יום בהיר אחד להכיר את העולם הגדול והמופלא שכוללת בתוכה העיר תל אביב. במסגרת חינוך לערכים, ובניסיון לפקוח את עיננו למתרחש ממש מתחת לאף שלנו. תל אביב כמטרופולין, מייצגת בתוכה  את כל סוגי האוכלוסייה בארץ ומתאימה להמחשת בעיית הפערים הכלכליים בארץ. תלמידי שכבת יא חוו זאת מקרוב מדי.
ברוח התקופה האחרונה של מחאות חברתיות לצמצום הפערים החברתיים, יצאנו השנה לסיור תל אביבי, לצפות בהבדלים ברמת החיים של המעמדות השונים בחברה.

הסיור נפתח בשכונת התקווה שבדרום העיר, בו עברנו הדרכות על התייחסות העירייה והממשלה למצב השכונה והתושבים, וכן מצב הנוער שחי בה. המשכנו לשכונת הארגזים, והתלמידים שמעו את סיפור השכונה - התיק המשפטי שנגרר כבר עשרות שנים וההזנחה שבעקבותיו כלפי כל האזור.  אין מדרכות וכבישים מסודרים, הבתים כשם השכונה בגודל ארגזים, החצרות מוזנחות, שבילים צפופים ומלוכלכים. התמונה הזו לא מוכרת לנוער המושבות והתחושה הייתה שהבועה שהם גדלו בה כל חייהם ברגע ההוא התפוצצה.

 

עשר דקות מפרידות בין העשירון העליון לתחתון


בקפיצה חדה התלמידים נסעו לכיכר המדינה בצפון תל אביב, מרחק נסיעה של עשר דקות מהארגזים, והסיור ממשיך אל נקודת המבט של העשירון העליון. צפינו בחנויות יוקרתיות, 10,000 שקלים לשמלה פשוטה... בתי קפה המלאים, אנשים עם תלבושות מסוגננות ומותגים, פארקים ירוקים ורחובות נקיים. תלמידה מזועזעת: "לא נתפס שחנות מציגה בחלון ראווה חולצה ששווה שלוש משכורות מינימום!"

בסוף היום ישבה כל קבוצה עם המדריכים כדי לספר חוויות ומחשבות, ברור היה כי התלמידים הבינו את קיומה של הבעיה אך ישנו מחסור בתשובות, מה ניתן לשנות, מה הם בתור דור ההמשך יכולים לעשות כדי להפוך את החברה לשוויונית יותר, מה הלאה? מה יהיה? נראה שמה שהיה הוא שיהיה. חבל.          

 

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
  • רונאל
    31/05/2015 11:02:41
    למה אין מה לעשות? יש הרבה! צריך לחזור למחאת האוהלים שהייתה, צריך להעיף את כחלון
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.