יום חמישי, 13:47:34

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
ספורט
דף הבית > ספורט > עמידת ראש על סוס

עמידת ראש על סוס

עופרי מלצקי כבר שנים עושה פעלולים על סוסים בחוות דובי, מספרת על כך, ומראיינת את הכוהנת הגדולה, שהביאה את הספורט הזה לארץ, רותי זינדר

עופרי מלצקי 03/06/2013

כמו בילבי

עמידת ראש על סוס

 

רכיבת פעלולים על סוס היא תחום חדש יחסית שהגיע לארץ עם רותי זינדר לחוות דובי.

 

עשר שנים שאני כבר רוכבת על סוסים בחוות דובי ברמות מנשה. כשהגיעה רותי זינדר עם רכיבת הפעלולים שלה היא הדליקה את כל הרוכבים. כי כמה זמן כבר אפשר לעשות קנטר, טרוט או טיול בשטח. לכן בשלוש שנים האחרונות החלטתי להתנסות וללמוד פעלולים.

רכיבת הפעלולים הובאה לישראל בשנת 1996, הסגנון זה הובא לארץ ע"י דובי סלמן ורותי זינדר. רכיבת הפעלולים קיימת מאז שלראשונה ניסו לעמוד על גבו של הסוס . עוד מתקופת הרומאים התחרו במירוצי סוסים בעודם עומדים על צמד סוסים ועד היום פעלול זה נקרא " רכיבה רומאית". רכיבת זאת פותחה בעיקר בתקופת הקוזקים אשר השתמשו בה כאומנות לחימה שיצרה פרשים כמעט בלתי מנוצחים. בסוף המאה ה- 19 הגיעו קוזקים לארה"ב ושם סגנון הרכיבה התפתח מאומנות קרב שהקוזקים התגאו בה, לתחום תחרותי שפיתחו האמריקאים עד מלחמת העולם השניה ומאז רכיבת הפעלולים לא חזרה להיות ענף תחרותי אלא מופע מרהיב ברודיאו או לאירועים שונים המחפשים לרגש את הקהל. 

בעיקרון הרוכבים אינם מאבטחים עצמם על הסוסים. זהו ענף הטומן בחובו סיכון שהפרשים מודעים לו. ישנם תרגילים מסויימים בהם הרוכבים נתלים או נעזרים ברצועות שונות כדי לבצע תרגיל אך אילו אינן רצועות ביטחון . סוג רכיבה זה נכלל היום כחלק מסגנון הרכיבה המערבי הנכנס לקטגוריה של מקצועות הרודיאו האמריקאי כהופעה של התחרויות. הסנון נקרא " רכיבת פעלולים " ( Trick and Fancy Riding   ) 

 

 

רכיבת פעלולים מחזקת את הביטחון, היצירתיות, את השיווי משקל ובכלל היא כיף גדול.

 

 

רותי זינדר, הביאה מארה"ב את סגנון הפעלולים: "החלטתי ללמוד סגנון זה מכיוון שריגשה אותי המחשבה להשתלב בתנועה המרהיבה של הסוסים ומכיוון שמקורות משפחתי היו חלוצים בארץ ישראל ומילדותי החלטתי שארצה להיות חלוצה בתחום מסויים בארץ ישראל. כשגיליתי את התחום הבנתי שהוא משלב את כל היכולות שלי למשהו מיוחד אחד ( התעמלות, ריקוד, הופעה, רכיבה על סוסים ואהבת הארץ ) שעדיין לא קיים וידעתי כי זו תהיה תרומתי.

מורי לאילוף סוסים ולרכיבה , דובי סלמן, סיפר לי על התחום הזה וחבר משותף סיפר לי ספציפית על אותה חווה לרכיבת הפעלולים בקליפורניה. 

מעבר לכך לא ידעתי על תחום זה כלל.

למדתי את התחום בחוות ריאטה שבקליפורניה , Riata Ranch Cowboy Girls  , בעל החווה והמורה הראשי היה טום מאייר , ז"ל , ומורתי הנוספת הייתה תלמידתו של טום   ,Jennifer Welch  . 

למרות שטום הציע לי להישאר ולהצטרף לקבוצה של RIATA ולמרות שזו הייתה הצעה מאוד מפתה, הרצון להביא תחום חדש לארץ , להיות חלוצה ולתרום בארץ הולדתי שאליה אני מחוברת ואותה אני אוהבת , גברו על הפיתוי האמריקאי. 

ועכשיו אני מלמדת תחום זה בארץ משנת 1996. אני מאוד מקווה שתחום יפה ומרגש זה ימשיך להתפתח ויזכה לכבוד הראוי לו כענף רציני ויסודי. באופן אישי אני ממשיכה לבנות יסודות לאתר שיוכל לתת במה ראויה לתחום זה ולספר את הסיפור המיוחד בקשר בין האדם לסוס  באיזורינו הטומן היסטוריה מרתקת של סוסים ופרשים שחלפו בארץ במהלך התקופות השונות"

 

 

בדרך כלל ניתן להתחיל מגיל 7-8 כאשר מתחילים ביסודות וניתן ללמד את הערכים המחברים לתחום לא רק ברכיבה עצמה אלא ברצינות, ההתמדה, הכמיהה לסוסים , ערכי שיתוף הפעולה עם החברים לקבוצה ואת החיבור לסוס מהקרקע ומעל גבו ברכיבה.

הסוסים הנבחרים לתחום הזה צריכים להיות מאולפים היטב, בגיל בוגר מספיק ( בד"כ מעל גיל 10) שיוכלו לספוג רכיבה מסוג זה, יציבים בתנועתם, עם רצון לתנועה קדימה . במופעים יש העדפה לסוסים צבעוניים ( מגזע פיינט ואפלוסה ) רק משום שהם תורמים לצבעוניות המופע. 

ניתן לבצע פעלולים ללא אוכף כלל או ללא ציוד מיוחד אך כאשר מדובר בתרגילים מורכבים ולמטרות הופעה ושמירה על בטיחות , רצוי להשתמש בציוד ייעודי לתחום הפעלולים הכולל אוכפים מיוחדים המעוצבים באופן שיהיו יציבים על הסוס ויהיו בעלי רצועות מתאימות וחזקות לביצועים השונים.  

 

שתי רוכבות מרמות מנשה נולדו לתוך החווה ומספרות על החוויה.

 

אן בנימין מקיבוץ רמות מנשה, 14: "התרגיל הכי כייפי הוא כשמניפים רגלים לצד אחד של הסוס, הישבן באוויר ורגל בארכובה, אני מרגישה אז אמיצה וחיננית"


"התחלתי לעסוק בזה כי אני מאוד אוהבת סוסים וגם התעסקתי בהתעמלות את זה חיבר בין שניהם

אני גרה בקיבוץ רמות מנשה

 אני אוהבת את השמחה שבזה וזה שגם בנות חזקות ועושות תרגילים כאלה קשים

 אני אוהבת את התרגיל פרלל פנדר, תרגיל בו הרוכב מעביר את שתי הרגליים לצד אחד, מניף את הישבן באוויר מעל הסוס ועם רגל אחת מייצב את עצמו בארכובה. ממש כיף לי התרגיל הזה.

אני וילד מהקיבוץ עבדנו בחווה מאז שהיתי בת שש וחצי וראינו את הבנות האחרות עושות רכיבת פעלולים, טריק ריידינג, ובהתחלה פחדנו אבל התחלות לנסות והיה ממש כיף.

 אני ממש רוצה לעסוק בזה בעתיד אבל רק בחוות דובי.

התחלתי להיות מודעת לסכנות מאז המקרה של רותם שרכבה איתי בחווה. באמצע תרגיל היא לא הצליחה להחזיק את עצמה, נפלה, והסוס בעט לה בראש. היא ניצלה בנס והיום היא חיילת.

 אני מרגישה אמיצה וחיננית בזמן התרגיל ומחייכת  לקהל ולא מתנשאת עליו כאילו אני יודעת לעשות ואתם לא. בהתחלה רכבתי עם בנות גדולות ולא הרגשתי כל כך קשורה. לאט לאט גילתי שלא חשוב מה הגיל שלך אם משקיעים מצליחים. הייתי עוזרת גם לווטרינר וככה רכשתי את אמון המדריכים והסוסים."

 

כרמל סלמן הבת של דובי סלמן, הבעלים והמנהל של חוות דובי, 18 : " החוויה מאוד עוצמתית ובשונה מספורט אתגרי אחר, כאן יש שילוב עם גורם חי, סוס שצריך להיות קשוב ומחובר אליו."

 

"כל החיים אני רוכבת. ממש גדלתי לעולם הזה, בחווה תמיד היו רוכבים גדולים ממני, כמו אחותי הגדולה שעסקו ברכיבת פעלולים ותמיד זה מאוד הלהיב אותי, כשהגעתי לגיל המתאים התחלתי לעסוק בזה גם.
אני אוהבת את העצמה והאדרנלין בזמן ביצוע התרגילים, זו תחושה מאוד מיוחדת.  בנוסף, בפעלולים  אני מרגישה שנוצר חיבור חזק ועמוק יותר ביני לבין הסוס, מאשר ברכיבה רגילה.
אני הכי אוהבת את תרגיל ההיפודרום שזה עמידה על סוס תוך כדי דהירה
אני עוד לא יודעת אם אמשיך לעסוק בזה בעתיד, אני לא פוסלת את זה אבל גם לא בטוחה שזה יקרה.
הפחד מהפעלולים תמיד קיים איפשהו ברקע אבל זה לא משהו שמעסיק אותי או מונע ממני להמשיך לעסוק בתחום. זה תחושה מאוד עוצמתית ומיוחדת שקשה להסביר אותה, האדרנלין מאוד גבוה ובשונה מכל ספורט אתגרי אחר יש שילוב עם גורם חי שאתה צריך להיות מאוד מחובר אליו ולבטוח בו"

 

אז מי שרוצה לחזק את שיווי המשקל, לעשות ספורט אתגרי, לתפוס ביטחון וגם אוהב סוסים, מוזמן לפנות לחוות הסוסים הקרובה למקום מגוריו.

שיעור רכיבה על סוסים למתחילים נע בין 100-200 שקלים. רק אחרי שאתה רוכב מעולה ושולט בסוס ניתן לעבור לרכיבת פעלולים.

 


 

 

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • Abrar
  02/12/2013 09:33:53
  What a joy to find such clear thgnniki. Thanks for posting!
 • Papzkie
  02/12/2013 07:53:42
  Thanks for shrngai. What a pleasure to read!
 • Shkelzen
  02/12/2013 00:48:46
  Thninkig like that is really amazing
 • Thuyoshi
  01/12/2013 21:09:08
  Fiindng this post. It's just a big piece of luck for me.
 • Cesar
  01/12/2013 19:11:46
  The accident of finding this post has brhentgied my day
 • Bang
  01/12/2013 17:32:10
  Times are chnaigng for the better if I can get this online!
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.