יום ראשון, 13:10:49

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
צבא
דף הבית > צבא > הפאזליה בגבעת עדה

הפאזליה בגבעת עדה

רוני שלמן מצאה אוצר ליד ביתה: בפינת הספריה שליד ביתה, יושבים ומחברים פאזלים.

רוני שלמן 06/05/2019

חברים ונרגעים
את הפאזלייה יזמה מירה וולנברג בשנת 2013, בספרייה הציבורית בגבעת עדה.
 
מה היא פאזלייה? מטרתה של הפאזלייה היא השאלת פאזלים ומשחקי פאזלים במקום לכל הגילאים. במהלך השבוע הפאזלייה פתוחה מ16:30-18:30 ביום שלישי, נמצא בה מגוון רחב של פאזליים לכל הגילאים.
 
מירה הקדישה את כל חייה לעבודה עם ילדים וכיום היא סבתא לכמה נכדים. מירה אוהבת מאוד להרכיב פאזלים בזמנה הפנוי, והגיעה דרך הילדים לפאזלים. היא הגיעה לרעיון הפאזלייה כשהצטברו אצלה כשבעה פאזלים בבית, שבני המשפחה הרכיבו כמה וכמה פעמים. היא חשבה שאפשר לנצל את הפאזלים בכך שאנשים נוספים ייהנו מהם ומכאן בא הרעיון של הפאזלייה. לראשונה מירה הציעה את הרעיון לפנסיונרים מפני שחשבה שזאת עיסוק טוב, אך הפנסיונרים טענו שזו התעסקות טובה לילדים. מירה פנתה עם הרעיון למנהלת הספרייה הציבורית בגבעת עדה, זיוי דורון, וזיוי הציעה לארח בשמחה את הפאזלייה בספרייה.
 
הפאזלייה התחילה משבעת הפאזליים שהיו לה, ולאחר- מכן התחילה לאסוף פאזליים מכל משפחתה, מה שהיה בבית, ובנוסף פרסמה גם בפייסבוק את רעיון הפאזלייה וביקשה שיתרמו פאזליים. כבר בהתחלה רעיון הפאזלייה נקלט היטב בספרייה, אנשים הבינו שבמקום ללכת ולקנות לילדיהם פאזל שבעתיד ימאס לילדיהם להרכיבו שוב ושוב, הם יכולים להגיע לספריה ולשאול איזה פאזל שהם רוצים לבית, או להרכיב בספרייה. השאלת הפאזלים מתבצעת בכך שלמירה יש קלסר אשר בו מצויין כל בן אדם הרוצה לשאול פאזל. היא רושמת את פרטיו כמו: שם השואל, תאריך ההשאלה, ומספר פאלפון של השואל. השואל יכול להחזיק את הפאזל עד שלושה שבועות מאז שלקח אותו, ואם הוא מאחר בהחזרה אז מירה מתקשרת להזכיר ממש כמו שנהוג בהשאלת ספרים. הפאזלייה גדלה והתפתחה וכיום היא מכילה כ-350 פאזליים. ברגע שמגיעים למירה פאזלים כפולים היא תורמת אותם לגני ילדים, למועדוני נוער או לבית הילדים, למי שזה מתאים יותר. היא מדגישה ואומרת לי שהפאזלים שנמצאים כאן הם רק מתרומות ואין כאן פאזלים אשר קנויים מתקציב כלשהו. כשאני שואלת את מירה איך היא יודעת שלא חסרים חלקים בפאזלים היא אומרת שכל פאזל שנימצא בפאזלייה נבדק, זאת אומרת שמירה עצמה הרכיבה אותו, ואם חסרים חלקים היא רושמת שחסרים חלקים על המכסה של הקופסא, אך אם חסרים יותר 3 חלקים בפאזל זה בעיה.
 
כשאני שואלת את מירה מה הפאזל הכי קשה שהיא הרכיבה וכמה חלקים הוא היה היא אומרת "שזה יותר התמונה מאשר החלקים, יש פאזל של 2000 שיותר כיף להרכיב אותו כשהתמונה ברורה, ויש פאזל של 500 שהתמונה מאוד מסובכת ושזה יותר מאתגר". הגילאים שיותר נפוצים בפאזלייה הם גילאי שנתיים פלוס, אשר מגיעים עם הוריהם. מירה טוענת שהפאזלייה פחות מדברת לנוער שלנו והייתה רוצה מאוד שגם הם יגיעו להרכיב פאזלים. בקרוב היא תפרסם יותר את הפאזלייה בבתי הספר ובגנים כדי שכולם ייהנו מהפאזליים. כשאני שואלת את מירה האם מגיעים לפאזלייה מבוגרים להרכיב פאזלים או להשאיל היא אומרת שלא באים, אך מגיעים סבים וסבתות אשר מגיעים יחד עם הנכדים שלהם להרכיב פאזל ומאוד נהנים.
 
כשהסתובבתי בפאזלייה ראיתי פאזליים המכילים כ1000-2500 חלקים, ונדהמתי לגלות שמי שמרכיב את הפאזלים האלו הם ילדים בסביבות גיל ה-10. לדעת מירה בניית פאזל בונה את החשיבה, ומגיל צעיר צריך להרגיל את הילד לבנות פאזלים. בפאזלייה מירה עוקבת אחר הילדים ורואה איך הם מרכיבים וזה מדהים בעיניה. מבחינתה זה למידה של הילד כיצד להתמצא בשטח, איך לחבר בין צבע וצבע, ואיך להרכיב את הדמות. יש כמה דרכים אשר ילדים משתמשים בהן להרכיב פאזלים : יש ילדים אשר מתחילים את הפאזל מהמסגרת שלו, ישנם ילדים אשר מתחילים מפרצוף או דמות מסוימת, ויש ילדים שפשוט לוקחים חלק ויודעים בדיוק היכן להניח אותו, ומירה מאוד נהנית לראות את זה. גם למירה יש שיטה להרכיב פאזל בכך שהיא מתחילה גם מהמסגרת. לדעתה זה הכי קל למרות שהיא אומרת "אני לא בנויה למסגרות, אני אנטי מסגרת".
 
כמובן שכל מקום שילדים נהנים בו הם ירצו לחזור אליו שנית, ובפאזלייה רוב הילדים חוזרים. כשאני מראיינת את מירה בזמן הפאזלייה היא מצביעה לי על כמה וכמה ילדים אשר חוזרים מידי שבוע. ואני חושבת לי ולעצמי שהילדים לא חוזרים רק לפאזלייה, הם גם חוזרים למירה שהיא אישה חמה ונעימה כל כך עם הילדים, אישה עם כל כך הרבה סבלנות ונתינה. הפאזלייה קיימת כבר 5 שנים ומירה מספרת לי שיש ילדים שגדלו עם הפאזלייה. הם הגיעו לספרייה כשהיו בני שלוש, וכיום הם בני שמונה, וההרגשה היא פשוט משפחה אחת גדולה...
שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
    לא נמצאו תגובות.
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.