יום רביעי, 12:18:59

שנת לימודים מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
צבא
דף הבית > צבא > צה"ל לא מקבל כל אחד...

צה"ל לא מקבל כל אחד...

את אגם יוסף לא קיבלו לצה"ל בגלל משקל יתר. היא עשתה ניתוח לקיצור קיבה, ושוב לא קיבלו אותה. בשל הניתוח לקיצור קיבה שעברה.והיא לא היחידה!

חן יוסף 07/04/2013

מימין לשמאל: זוהר אנקונינה, אגם יוסף ואלעד מלול

צה"ל לא לוקח כל אחד

 

מצד אחד מתלוננים שנטל קיומנו הביטחוני מונח על קומץ אזרחים, ולא תאמינו, יש כאלה שרוצים להתגייס  וצה"ל לא רוצה לגייס אותם חן יוסף דיברה עם ילדה הנמצאת בתת משקל, אחת בעלת עודף משקל, ובחור עם קוצב לב שאפילו כבני ערובה במלחמה לא צריך אותם... מעליב

 

את זוהר אנקונינה, 39 קילו, לא מקבלים לצבא, כי חסרים לה 2 קילו: "אני אגיד לך איך זה התחיל. הלכתי לבדיקות  אצל רופא המשפחה. הוא העלה אותי על המשקל, ואמר לי שאני נמצאת בתת משקל חמור, ושאל מתי אני מתגייסת? בעוד שנה, עניתי לו. הוא אמר שאני חייבת להתחיל טיפול מידי כי במשקל כזה לא יגייסו אותי לצה"ל. ואני מאז ומתמיד חלמתי על קריירה צבאית, כאשר רופא המשפחה 'ניפץ' לי את הבועה נלחצתי והבנתי שאני צריכה לעשות משהו עם עצמי ועם המצב הנתון".

 • מה עשית?

"אני נוטלת תרופה, אבל יש לי חיידק שתמיד יישאר בגוף, והכאבים יכולים בכל רגע לחזור.החלטתי שבשנה הזאת אני מטפלת בנושא. התחלתי סדרת בדיקות וגילתי בעקבות הבדיקות שיש לי בעיה רפואית ובגלל זה ירדתי במשקל. הבנתי שאם הזמן לא יתקתק לטובתי ואני לא אצליח להתגבר ולהשמין אז אפילו אחשוב על אופציית התנדבות לצה"ל.

האם זה סותר את החלומות בקשר לחלום הצבאי שלך ?

בהחלט כן! תמיד חלמתי לעשות משהו מועיל ומשמעותי בצבא. וככל שהזמן עבר התחלתי לרכוש יותר ידע על הצבא. הגעתי להחלטה שאני רוצה להיות לוחמת בגדוד קרק"ל ( קרבי קל ) ואפילו אם יתאפשר לי ללכת לגיבוש לוחמות. ובהחלט הבעיה הרפואית גרמה לפרופיל הצבאי שלי להיות נמוך וכבר מהצו הראשון התראו בפניי שאם לא אעלה את המשקל לא אתגייס ויותר מכך לא אוכל לקחת חלק בשירות קרבי "

מה את עושה בקשר לזה ?

אז ככה, התחלתי לעשות טיפולים ובדיקות כדי שהבעיה הרפואית תפטר .בראש ובראשונה הלכתי לדיאטנית בכדי שתרכיב לי תפריט מזון בהתאמה אישית לעליה במשקל ובמקביל נטלתי תרופות במשך חודשיים כדי להרגיע את המצב שבו אני מצויה . אני מנסה לעלות במשקל אך בכל זאת אין הצלחה באופק. איך זה בא לידי ביטוי הניסיונות שלך? אני אוכלת המון בשל המצב אני מרשה לעצמי לאכול כל דבר שבא לי באותו הרגע. ומשתדלת לאכול כל יום ארוחה עשירה שמכילה בתוכה את כל אבות המזון.

 

את חושבת שזה יפה להיות ככה? תראי, בחיים לא הייתי והרגשתי שמנה. תמיד מבנה הגוף שלי היה רזה זה משהו שבא מהמשפחה וככה גם אחיותיי ואימא שלי. אני שומעת הרבה תגובות מאנשים שאומרים לי שזה מאוד לא מחמיא לי אך הם לא מבינים שזה לא נתון לשליטתי.

את מפחדת להשמין?

את האמת שכן, התרגלתי למצב הזה וככה התרגלו לראות אותי. אני מפחדת שאם יום אחד אני אעלה אפילו במעט ומישהו ישים לב לזה ויעיר לי על זה, אני אקבל את זה בצורה קשה. למה? כי התרגלתי להיות רזה לאו דווקא בגלל שזה יפה אלא מתוך הרגל למצב שבו אני נמצאת.

אמרת שאת רוצה להתגייס לצבא ולקבל תפקיד משמעותי בצבא למרות הבעיה הרפואית ולכן עלייך להוכיח זאת, כיצד?

חשבתי להיכנס למכון הכושר בכדי שיהיה מסת שריר וזה יעלה לי את המשקל ובמקביל נרשמתי בכושר קרבי בכדי להיכנס לכושר וגם בגלל שאני יוכח לצבא שאני מאוד רצינית והבעיה הרפואית לא מפריע לי לכושר

טל (שם בדוי):

"הלכתי לצו ראשון וחשבתי שהפרופיל שלי יהיה 97 בגלל שלא הייתה לי שום בעיה רפואית ולא שידעתי עלייה, אבל כשהגעתי אל הרופאה היא אמרה לי שיכול להיות מצב שלא יגייסו אותי בגלל שיש לי רשרוש בלב חמור. עד אז בנתיים היא שלחה אותי לעוד בדיקות.

"בהתחלה התעצבנתי כי הציגה לי את זה בצורה מאוד קיצונית 'או שיש לך את זה ואת לא מתגייסת, או שאין לך ויש פרופיל 97' אבל אחר כך הבנתי שאין לי כל כך מה לעשות עם זה ועם כל הכעס שלי והרצון להתגייס זו בעיה שעדיין אין לה טיפול רפואי".

 

את אגם יוסף, בת ה - 19 לא קיבלו לצבא בשל עודף משקל. אחרי שעשתה ניתוח קיצור קיבה, שוב לא מקבלים אותה, כי עשתה ניתוח קיצור קיבה...

 אגם: "כשהגעתי למצב שיא כששקלתי קרוב ל110 קילו, הבנתי  שזה משקל לא נורמלי לילדה בגיל שלי."

- למרות שעשית ניתוח קיצור קיבה לא קיבלו אותך לצבא. את לא מצטערת על הניתוח המיותר?

"אם היית שואלת אותי כמה שבועות אחרי הניתוח הייתי אומרת לך שלא כדאי לעשות את הניתוח-ללא ספק!!! כי תהליך ההחלמה הוא תהליך מאוד קשה , היה לי קשה לקום מהמיטה ,להיכנס להתקלח לשבת ובכלל לתפקד. היום,  חצי שנה אחרי אני ממליצה לכל אחת שלא מצליחה להרזות בשיטות שונות ללכת ולעשות את הניתוח בלי לחשוב פעמיים. העידוד ופרגון אחרי הניתוח זה משהו מטורף.

"אי אפשר לתאר ואפילו לא הייתי יכולה לחלום שכל הפרגון והמחמאות הללו יגיעו לי באיזה שהוא שלב בחיים שלי. אנשים שלא ראיתי הרבה זמן לא מאמינים עליי שאני ככה 'וואי רזית, את עושה דיאטה?' זה היה העידוד הכי טוב שיכולתי לקבל!!! הבנתי שאני לא עושה את זה רק בשביל הצבא אלא רק בשבילי ".

 

 -אז עכשיו אפשר להגיד שאת חיילת מן השורה?

"הלוואי". תנועת ייאוש. "הצבא עושה לי בעיות בעקבות הניתוח. חשבתי שאם אני אעשה את הניתוח ואוריד מהמשקל שלי זה רק יעזור לי לעלות את הפרופיל ולא להוריד לי אותו חזרה. לפני כחודשיים חזרתי לבדיקות שגרתיות בלשכת גיוס וכשסיפרתי שעברתי ניתוח שרוול הם מיד שינו הכל. הם מוכנים שאני אתנדב עשרה חודשים בפרופיל נמוך מאוד בצבא.. זה כלכך מייאש ומתסכל שאת כל הניתוח עשיתי רק בשביל להתגייס לצה"ל ובסוף עושים לי בעיות ולא רוצים לגייס אותי לצה"ל כחיילת מן השורה. אני רוצה לחוות את כל החוויה של הגיוס לצה"ל את הבקו"ם, את העלייה לאוטובוסים, הפרידה מאימא ואבא וטירונות.. ועכשיו כל זה רחוק ממני."

.

אחרי שרזתה כ-50 קילו בעקבות ניתוח שרוול אמרו לה הרשויות הצבאיות שרק לאחר שתתנדב עשרה חודשים הם יחליטו אם לקבל אותה לצבא או לא.

 

 

 

 

 

את אלעד מלול בן 18 לא קיבלו לצבא בשל ניתוח לב עבר כשהיה קטן.

 

אלעד: "הכל התחיל כשנולדתי שגילו לי שיש לי הפסקות בפעימות הלב כשאני ישן וישר הבינו ישנה בעיה והבעיה הזו תצטרך ללוות אותי לכל החיים  .הבנתי שיש סיכוי שאני לא אתגייס מאחר שעברתי את  הניתוח הורידו לי את הפרופיל שלי ל21 רפואי אז הבנתי שאין לי מה לחפש בצבא ושאני יכול לשבת בבית כל הזמן מבלי לעשות שום דבר.

 

-איך זה השפיע עלייך?

"זה השפיע עלי מאוד. רציתי תמיד להיות קרבי, לשחק כדורגל בקבוצה טובה לעשות דברים שחברים שלי עושים ואני לא יכול בגלל שאני מוגבל מהבעיות בלב שלא לרוץ יותר מדי לא להתעייף. קיבלתי את זה בהבנה כי ידעתי שאין מה לעשות ככה החיים וככה אני אחיה כל הזמן תמיד חשבתי על זה והתבאסתי מאוד כי מה אני עכשיו שונה מכולם לא יכול לעשות כלום תמיד הייתה תחושה של אכזבה אצלי בלב."

 

-מה אומרת המשפחה?

"ההורים שלי מאוד רוצים שאני אתרום לצבא וגם דואגים שחס וחלילה לא יקרה לי שום דבר בצבא אבל באופן כללי הם לא דואגים הם רוצים שאני יתרום קצת למדינה ויחווה חוויה חדשה בחיים שלי אכיר חברים חדשים ואהנה זה מה שהם רוצים."

 

-בקיצור, הלך החלום הצבאי ?

"כן. היה לי חלום שחשבתי שהבעיות בלב יעברו ואוכל להיות קרבי בצבא אבל שהבנתי שהבעיות בלב לא הולכות לעבור לי,  הכל התנפץ והבנתי שצבא אני הולך לעשות כג'ובניק  ולא קרבי . אבל אני מאמין שהכל לטובה והכל בידי שמיים."

 

 

 

 

 

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • שייקה רונן
  14/04/2013 08:58:46
  מציע לאגם, תלמידתי לשעבר,להתנדב, כפי שעשו שניים מילדי-ובהצלחה ! גם השרות מקנה ידע וסיפוק. כל הכבוד לחן. ,"...נסיכה"
 • דורית כהן
  13/04/2013 13:45:33
  חן יקרה,
  כל הכבוד על כתבה ממצה, עניינית ומעניינת!!
  ניכר כי השקעת הרבה מחשבה ועבודה בכתיבתה, והתוצאה נפלאה!!
  המשיכי כך והצליחי בכל!!
  אוהבת, דורית
 • אורית אריאב
  12/04/2013 23:04:17
  חן. כתבה מעניינת בנושא חשוב.
  מתסכל שזו המציאות. לא לוותר. להתנדב ולחוות את חוויית השירות הצבאי. זו חובה וזו תרומה גדולה לאדם עצמו. בהצלחה לאגם לזוהר ולאלעד.
  כל הכבוד על העלאת הנושא לידיעת הכלל.
 • פאני אבוטבול
  09/04/2013 18:28:40
  כתבה מעניינת מאוד! מקווה שצה״ל ימצא את מקומם!! כל הכבוד חן! צפוי לך עתיד ענק בעיתונות!
 • א
  08/04/2013 18:25:43
  כל הכבוד חן
 • רויטל
  08/04/2013 08:39:37
  חן כל הכבוד.
  נהנתי מאוד לקרוא את הכתבה, בעיקר בגלל העובדה שהצגת גם את הצד של החוסר וגם את הצד של העודף. נהדר!!!!
 • חנה
  08/04/2013 08:05:30
  מאוד מרגש וגם עצוב!
 • טל
  07/04/2013 13:23:17
  חן יקירתי, איזה כתבה מרתקת! אני גאה בך, כל הכבוד על ההשקעה והרצון לעשות את הכתבה הטובה ביותר.
  הכתבה מצויינת ומעניינת, איך התייחסת לכל אדם בפרט כל הכבוד לך. כתבת לעניין!! חברה שלייייייייי
 • עופרי
  07/04/2013 13:23:27
  כתבה מעולה ! שווה קריאה :]
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.