שבת, 09:05:50

שנת לימודים מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
תרבות
דף הבית > תרבות > כוכב נולד, כוכב מת והריאליטי חי לנצח

כוכב נולד, כוכב מת והריאליטי חי לנצח

הקיץ מתקרב, ואיתו מגיעים היתושים, החום וריאליטי חדש...

שחר כהן  31/05/2015

now in Israel

כוכב נולד וכוכב מת
הגיע הקיץ ואיתו עונה נוספת של תכנית הריאליטי " X פאקטור "

עוד עונה? מה חדש...

העונה השנייה של תכנית הריאליטי " X פאקטור " שבקרוב תשודר בערוץ 2 , גרמה לי לחשוב מתי בכלל התחיל גל הענק של תחרויות השירה בארץ שפוקד את הטלוויזיה שלנו מדי ערב (הראשונה כמובן "כוכב נולד" במאי 2003, אחריה The Voice, X פאקטור, וגם הכוכב הבא..), כמה מהכוכבים והמנצחים באמת הפכו להיות זמרים במקצועם, והאם מישהו זוכר אותם בכלל..
למען האמת אין לי שמץ של מושג מי היה המנצח בעונות האחרונות של כל התכניות האלו ("אביתר קורקוס"? "אלקנה מרציאנו"? מישהו?) ואני לא יכולה להעיד על עצמי כאחת שמנתקת את עצמה מתכניות טלוויזיה..
הפקות התכניות מכניסות את הכוכבים שלנו לסוג של סרט שזכייה בתכנית מבטיחה להם קריירת שירה מצליחה בארץ, ואם הם באמת יהיו מפורסמים, אולי אפילו בחו"ל. הם הרי זוכים להפקת אלבום בחברת תקליטים מקצועית, יש להם כבר קהל אוהד גדול (שמביע את אהדתו בלא מעט הצבעות), וכל עם ישראל מכיר ורוצה לשמוע אותם... ואז מתפוצצת הבועה.
אחרי עשרות ימי צילומים המנצחים הגדולים יחוו את דקות התהילה שלהם.. אם יש מזל למעטים, הם יצליחו להוציא לרדיו שיר אחד בינוני.. ואז פוף! הם נעלמים ואף אחד לא יודע מי הם.
תחרויות השירה הפכו להיות בית חרושת לכוכבים, המטרה היא לא תרומה לתרבות הישראלית באמנים נוספים, אלא מציאת המתמודד עם הסיפור המרגש ביותר כדי לגעת בלבבות הצופים ולגרום להם להצביע.. המסר שמועבר לחברה הוא שאדם שרוצה להצליח צריך למצוא את העילה להתפרסם (ילדות קשה, אמא חולה, מצוקה כלכלית..), לעומת זאת, כישרון מוזיקאלי, עבודה קשה והתמדה לא משחקים פה משחק- וזוהי אשליה. האמנים הגדולים בארץ התחילו בקטן.. כמה מועדונים והופעות מצומצמות.. סינגל לרדיו.. ולאט לאט התפתחו ונכנסו ל"פסקול חיינו".
אני מודעת לכך שכמה כוכבי ריאליטי כן הצליחו להשתלב בעולם המוזיקה ומגיעה להם הקרדיט על כך (נינט, רוני דלומי, עידן עמדי...) אך הם מעטים ולכולם דבר משותף אחד- כולם לקחו חלק בעונות הראשונות של כוכב נולד, עוד לפני שהוצפנו במתמודדים והכישרון הוחלף בפרסום..
וברוח מפרגנת זו, אומר שיש גם יתרונות לתכניות האלה, הן בהחלט מבדרות ומרגשות, וכולנו אוהבים להיות שופטים למתמודדים. אבל חשוב שנדע שהתכנית היא לא המציאות, שהמתמודדים הם לא "כוכבים" וכנראה גם לא יהיו, הם ארעים וחולפים.. היו הרבה לפניהם ועוד הרבה יבואו  אחריהם.. הסיפורים מרגשים והם באים והולכים וזה מה שנשאר.

 

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
  • טל
    31/05/2015 10:57:29
    למה ככה? אני דווקא אוהבת ריאליטי
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.