שבת, 10:16:42

שנת לימודים מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
תרבות
דף הבית > תרבות > מגמת תקשורת מארחת את היוצר הקולנועי החשוב, עמית שלו

מגמת תקשורת מארחת את היוצר הקולנועי החשוב, עמית שלו

30 תלמידי סדנת ווידאו בשכבת יב' עובדים על סרטי הגמר התיעודיים שלהם (הסרט הוא 2 יח"ל, המשלימים לחמש יח"ל תקשורת). לשם כך הוזמן אלינו השבוע יוצר קולנועי מעורר השראה, עמית שלו שנסע עם משפחתו ברחבי ישראל חצי שנה, ושוחח עם אנשים.

כתבה וצילמה: אליס גולדנמכר 25/09/2017

שקד פרוכטר, היוצר התיעודי עמית שלו, דניאל פרנקנטל והגר לוי
 
 
 
 
ראינו כבר יוצרים תיעודיים שלוקחים את משפחותיהם למקומות אקזוטיים, להתפעל מצורות חיים אחרות. אלה הם טיול רוחב וכמות, כמו למזרח, או כמו למשל, הסדרה של פבלו רוזנברג "טיול אחרי צבא" בהודו.
 
ובכן, עמית שלו, מרצה גדול, אדם חביב, ששואל שאלות, ואשר סיים לימודי קולנוע באוניברסיטת תל אביב בהצטיינות,  לא חיפש מקומות אקזוטיים, וכמויות. את משפחתו לקח בעיקר לפריפריה... למסע של איכות נטו. השחקנים הראשיים בסרט הם בני משפחת שלו. עמית, יעל אשתו, ושלושת ילדיהם. ביחד הם השאירו מאחור את חייהם הרגילים, את הבית,העבודה ובתי הספר ועברו לגור בקרוואן על גלגלים.
 
"אחרי המחאה החברתית הארץ בערה, כולם דיברו על זה שחייבים לעשות מעשה. לשנות, לקחת את החיים שלנו למקום אחר. בתור דוקומנטרי זה היה הזמן הכי טוב בשבילי ללכת ולמדוד את הדופק של העם," אמר שלו לתלמידים.
 
"זה היה מסע אל הלא נודע הכנסתי את המשפחה לתוך קרוואן קטן, בגודל שנים עשר מטר מרובע ויצאנו למסע בלי הגבלה של זמן, בלי לדעת לאן אנחנו נוסעים, רק כדי לברר מה זה אומר לחיות פה ביחד. איך אפשר לעשות שינוי בחברה הישראלית. מה כל אחד מאיתנו יכול לעשות. שאלות כאלה. המטרה הייתה ללכת לגור ולחיות עם אנשים שאנחנו לא מכירים בכלל. אנשים שהם הפוכים מאיתנו לעיתים, ולמרות זאת, לנסות למצוא מכנה משותף."
 
זה היה פרויקט קרוס מדיה. שלו צילם וערך סרטונים קטנים תוך כדי המסע. סרטנים שהעלה לרשת, להוט ולעוד אמצעי תקשורת. רק בסוף המסע חיבר את הסרטונים ליצירה קולנועית אחת.
 
בסרט ניתן לראות את המשפחה נודדת ממקום למקום ומגיעה לכל מיני מקומות בארץ. בצפון בדרום ובמרכז ובמקומות שבדרך כלל לא שומעים עליהם או יודעים על קיומם כלל כמו פריפרייה. המשפחה פגשה אנשים כמו רפאל רופין, בנו של ארתור רופין, שהיה ממעצבי ההתיישבות הציונית בא"י. שלו פגש גם את מיכאל חיימוביץ, מטפל בנוער בסיכון, ואת משפחת עמר שבנם נפצע מפגיעה של קסאם. הקסאם פגע בביתם, והמדינה עזבה אותם, לטענתם, ברגע שהם הכי היו צריכים אותה. בכל מפגש כמעט מרחפת הסוגיה של ישראל והפלסטינים, ובעניין זה ישנם מאוד אופטימיים, וגם מאוד פסימיים.
 
מעבר למפגש עם דמויות ארץ ישראליות, משפחת שלו טיפלה בדילמות משפחתיות שלה. הצפיפות בקרוואן, היציאה מהשיגרה,  והעובדה שרואים אחד את השני כל הזמן. הבישולים, מקומות השינה, זימנו מצבים מלחיצים. בסרט ריבים בין הילדים וישיבות המיועדות למצוא פתרונות שיהיו נוחים לכולם. אחד הפתרונות היה אפילו ניסיון לחלק מדבקות על התנהגות טובה.
 
שם הסרט: "שא נא עינייך"... הוא משפט תנכ"י, שסופו : "מניין יבוא עזרי..."   ובאמת בסרט יש בעיקר שאילת שאלות, תהיות, עלינו ועל כל העולם. צילומים מהמממים, מקוריים, חדשים. חובה לצפות בסרט!
 
אחרי חצי שנה אינטנסיבית, של התכנסות פנימה, לנבכי הנפש שלו עצמו, של רעייתו וילדיו, הגיע סוף הקיץ והמשפחה החליטה לסיים את הפרוייקט, ולחזור הביתה.
 
הצפייה בסרט הייתה מרתקת. צילומים מהממים, ופתרון אחד אפשרי ומוסכם על כולם - משהו חייב להשתנות.
 
בסוף ההקרנה, ישב עמית שלו עם תלמידי מגמת ווידאו וחילק טיפים לתלמידים, כל אחד לפי הסרט עליו הוא עובד.
 
ערב האוסקרים יתקיים בסוף מרץ.
שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • דניאל עמרם
  28/09/2017 09:04:53
  כתבה מרתקת ומעניינת
 • מאי
  28/09/2017 08:22:06
  ידיעה חדשותית מעניינת, כל הכבוד!
 • דניאל עמרם
  28/09/2017 08:22:54
  כתבה מאוד מעניינת
 • רוני חזן
  27/09/2017 10:55:10
  ורדה תודה! היה סרט מעולה והרצאה מעשירה. ממליצה בחום לצפות בסרט.
 • עפרי
  27/09/2017 07:37:20
  מעניין.
  למה רק ליודבתים? מה איתננו?
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.