שבת, 08:27:42

שנת לימודים מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
תרבות
דף הבית > תרבות > מסקי שיברו, השחקנית האתיופית הראשונה, אורחת מגמת תקשורת

מסקי שיברו, השחקנית האתיופית הראשונה, אורחת מגמת תקשורת

חוקר התקשורת קלארק מצא יש ארבעה שלבים בהם מיוצגות קבוצות מיעוטים במדיה. במבחני הבגרות בתקשורת שואלים באיזה שלב נמצאים המזרחים בסרטי הבורקס. השלב הראשון נקרא הדרה. בשלב זה, המיעוטים בכלל אינם מוצגים במדיה.

אליס גולדנמכר 11/02/2018

מסקי שיברו השחקנית האתיופית הראשונה וורדה לץ וואלפא

כך היה עם קבוצת ההומואים בסרטי הקולנוע, כך היה עם השחורים בראשית הקולנוע האמריקאי, שלא רק שלא היה להם ייצוג בקולנוע, לבנים גילמו שחורים. הסרט העלילתי הראשון באורך של 3 שעות, נקרא "הולדת אומה", והוא מדבר על מלחמת הצפון והדרום בארה"ב, שהייתה בעצם על שחרור העבדים השחורים. שחקנים לבנים גילמו שחורים, וצבעו לעצמם את הפנים בצבע שחור, באופן כל כך מרושל, שחלק מהפנים נשאר לבן...

השלב השני נקרא הגחכה והוא השלב בו נכנסת קבוצת המיעוט באופן מגוחך למדיה. כך המזרחים בסרטי הבורקס שנעשו באופן גורף על ידי אשכנזים. יהודה ברקן פולני, מנחם גולן, אפרים קישון... "נבסו" קומדית מצבים על אתיופי בשם נבסו (שפירושו "נשמה"), שנשוי ללבנה, עושה לאתיופים את מה שעשו סרטי הבורקס למזרחים. שלב ההגחכה.

מסקי שיברו, השחקנית האתיופית המקצועית הראשונה בארצנו, לא רואה את זה ככה. סטריאוטיפים נוצרים בראש של אנשים. כולנו בני אדם, אנחנו אותו דבר. שיברו, שחקנית, זמרת ויוצרת מקסימה אמיתית. בעדינותה נכנסה לליבות התלמידים באופן מיידי.

השלב השלישי של החוקר קלארק הוא "הסדרה". חברי הקבוצה נמצאים במדיה בעיקר בתפקידים בהם הם שומרים על הסדר החברתי, כמו השוטרים בסדרות המשטרה האמריקאיות. השלב הרביעי, הכלה, החברים נמצאים בתקשורת, לא כחלק מקבוצה מסוימת, אלא בזכות כישרונותיהם וסגולותיהם.

בשאלת בגרות מלפני שנתיים, שאלו על לוסי אהריש,  השדרנית הערבייה המשדרת בעברית, שהדליקה משואה ביום העצמאות, באיזה שלב היא נמצאת לפי קלארק. התשובה היא הסדרה, כי היא נבחרה בשל ערביותה ולא רק בשל יכולות השידור או ההגשה המיוחדות שלה.

במסגרת זו אירחה מגמת תקשורת את  השחקנית מסקי שיברו להרצאה. "נבסו" קומדיית מצבים שנכתבה על ידי יוסי ואסה, שגם מגלם את דמותו של נבסו בסדרה, וכתב את הסדרה על אירועים מחייו האישיים, כאתיופי שנשוי ללבנה.

מסקי שיברו מגלמת את אלמיטו  צ'לצ'או, אמו של יוסי ואסה בסדרה "נבסו".

בתחילת ההרצאה הדגישה שיברו שהיא לא מתכוונת לדבר על גזענות, אך זה לא כל כך הצליח לה. הרי בכל זאת מדובר בשחקנית האתיופית הראשונה בישראל, והדרך לשם הייתה לא קלה כלל.

שיברו אומנם  נולדה וגדלה באדיס אבבה, אבל בגיל 18 עלתה לארץ לבד עם אחותה. כבר 30 שנה חיה בישראל. מתגוררת בהרצליה, נישאה: "יש לי שני ילדים זברה", היא צוחקת. מסקי היא הבת השביעית מבין שמונה אחים לאבא רופא ואמא אחות מיילדת.

הוריה היו מאוד ציונים ואמה אף ישבה בכלא כאסירת ציון. אימה השתמשה במעמדה כדי לעזור בהעלאת יהודים רבים מאתיופיה לארץ. "אני זוכרת בתור ילדה, הרבה יהודים אתיופים היו באים אלינו מהכפר ואז עוזבים. אמא שלי לא סיפרה לנו אף פעם מה היא עשתה. היא עבדה במחתרת. עזרה להמן יהודים, אך גילינו את זה רק שכבר היינו בארץ והתקשרו ואמרו לנו שאמא בכלא".

בשנת 1987, שנתיים אחרי שעלתה לארץ, לא קיבלו אותה לסמינר הקיבוצים ללמוד תיאטרון, בגלל המבטא שלה. לעומתה, עולה חדשה מרוסיה שגם היה לה מבטא, רוסי, כן התקבלה, נזכרת שיברו בכאב. "זה היה השבר הראשון שלי. הם הציעו שאלמד בימוי, אבל אז לא הייתי מעוניינת בזה. היום אני כבר עושה הכל. בימוי, כתיבה, שירה, משחק.

"ואז ראיתי מודעה על בית ספר פרטי למשחק של דוד גרינברג, התקשרתי אליו. הוא זיהה מבטא זר, אבל לא חלם בחיים שמי שנמצאת מאחורי הקו היא אתיופית, הרי הייתי רק שנתיים בארץ. נפגשנו לקפה.

"מאז אותו מפגש קפה, החיים שלי השתנו לנצח. למדתי אצל דוד גרינברג וההצעות ממקומות אחרים לא הפסיקו לזרום אלי. כולם אמרו לי 'תלמדי אצלנו תלמדי אצלנו'. בבית צבי קיבלו אותי, אבל העדפתי ללמוד בניסן נתיב. ניסן אמר לי, 'את ילדה פיקחית וחכמה ואת יודעת לעשות דברים. את לא מחכה לאף אחד את יכולה לכתוב תפקידים לעצמך'".

לתלמידי תקשורת היא מספרת שעל טקסטים של שייקספיר חזרה 50 פעמים! מהלחץ לא לעשות טעויות "כדי לא לבייש את עצמי. רק כאשר הייתי מקריאה בכיתה, אחרי 50 פעמים שקראתי בבית, כולם אמרו לי שיש לי קריאה מעולה".

 

בשנת 1994, כתבה מסקי את ההצגה הראשונה שלה, עליה קיבלה פרס בתיאטרון נטו. לדעת מסקי, הבעיה בחברה האתיופית, היא שכאשר ילדים אתיופים, בדיוק כמו עולים ממדינות אחרות, רוצים להיות חלק בחברה הישראלית "ושמבחינתם אפילו שההורים שלהם ייעלמו". אלא שבשונה מעולים ממדינות אחרות, ילדים אתיופים לא יכולים להתעלם מהשוני שלהם בגלל צבע עורם. למסקי שני ילדים. בת 20   ובן 17 וחצי. ילדיה חצי אתיופים וחצי פולנים שגדלו ברמת השרון. "זברה" לדבריה. מסקי שואלת את התלמידים האם פעם יצא להם לחזור הביתה כי שכחו תעודת זהות למקרה ששוטר יעצור אותם? ברור שלא. לבני נוער אתיופים, לעומת זאת, זו דרך חיים...

"נבסו" זו סידרה קומית המספרת על נבסו האתיופי ואשתו תמר (מרב פלדמן) האשכנזייה. נבסו ותמר הם זוג נשוי, ובכל פרק אנו, הצופים מקבלים הצצה למורכבות הקיימת בנישואי תערובת ולחיים המורכבים של אתיופים בישראל.

לדעתה, הסדרה אכן עשתה שינוי קטן ביחסה של החברה הישראלית לאתיופים. "היום אם מישהו אתיופי כותב סדרה או סרט, אז אומרים 'יאללה בוא נבדוק את זה'. כי עכשיו אנחנו מביאים הרבה כסף. ויש גם מקומות עבודה לאתיופים בתעשייה".

שיברו כתבה הצגה בה גילמה עשר דמויות שונות. "רציתי להעלות את ההצגה בצוותא. עורך דין שפניתי אליו אמר שלא יוכל לעזור לי כי אני אתיופית. זאת הייתה הפעם הראשונה שאמרו לי בפנים שלא מוכנים לעזור לי כי אני אתיופית.

"נסעתי לים. שעה ישבתי מול הים ודיברתי עם ה'. אמרתי עד שאני לא מוצאת פתרון אני לא זזה מפה". פתאום נזכרה שפגשה את עופרה שטראוס. פניתי אליה, היא עודדה אותה ושלחה לה צ'ק כדי לעזור להעלות את ההצגה. "תראו, ממשהו קטן שהוא אמר לי יכולתי ליפול, אבל אני לא נתתי לעצמי ליפול. אמרתי מי הוא בכלל, אז מה אם הוא עורך דין, אז עכשיו הוא יקבע את הגורל שלי? היום אני מלמדת את בני הנוער שאף פעם לא יתנו למישהו לקבוע את הגורל שלכם.

 

מסקי נשאלה על סטריאוטיפים, וגזענות. ובחרה לענות: "הגזענות זה בראש שלנו". טענתה המוחצת היא שהיא כאתיופית וכאישה הצליחה והגיעה, ושרה ומשחקת. כי הכל בראש.

בנוסף להיותה שחקנית, שיברו מנחה היום קבוצות ומעצימה נשים, לגלות בעצמן כוחות נפש. והיא אכן דוגמה חיה. בשקט ובנועם כבשה מסקי את תלמידי המגמה.

 

שרון דייויס, תלמידת יב': "ההרצאה הזאת הייתה שונה מכל מה ששמענו עד היום. עד עכשיו היו מביאים לנו הרצאות נגד גזענות, וכאן, שיברו דיברה כל כך יפה ורגוע, והיא העובדה שכל אחד יכול להצליח. ברור שמסקי מוכשרת במיוחד, אבל היא הגיעה לארץ בת 18, לבד, ואתיופית, וטיפסה ועלתה, והגשימה את כל החלומות שלה. היא ממש אישה מעוררת השראה!" 

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
  • יואב משען
    11/04/2018 11:19:03
    כתבה מאוד מעניינת, למדתי הרבה על שלבי השילוב של קבוצות מיעוטים במדיה הציבורית. מקסים
  • שקד
    14/02/2018 13:59:37
    מצחיק איך חומר הלימודים בתקשורת, הוא ממש מהחיים.
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.