יום חמישי, 02:53:41

שנת לימודים מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
אינטרנט
דף הבית > אינטרנט > 7800 אתרי טרור ברשת. הרצאה מדאיגה

7800 אתרי טרור ברשת. הרצאה מדאיגה

כל מה שרצית לדעת על הכנת חגורת נפץ ולא היה לך את מי לשאול. פרפור הוא מיקי מאוס במהדורה טרוריסטית, עכבר אכזר, בשירות החיזבללה

קורן קדוש 09/01/2012

פרופ' ווימן באוניברסיטת חיפה

באמצע החודש שעבר יצאה מגמת תקשורת לכנס תקשורת באוניברסיטת חיפה. אוניברסיטת חיפה מתוך רצון לקרב אליה קהלים חדשים, מזמינה זו השנה השלישית, תלמידי מגמות תקשורת מבתי ספר תיכוניים ליום עיון. הפעם שמענו משר התקשורת, משה כחלון, על ירידת מחירי האוויר הצפויים להיות ברשתות סלולריות, התרשמנו משלושה תלמידי תואר שני בחוג לתקשורת שהציגו מחקרים חדשים, וכן פגשנו סופסוף את מי שכתב את המאמר שאנחנו ניגשים עליו השנה לבגרות - "דילמות העיתונאי בשעת משבר", פרופ' גבי ויימן.

 

פרופ' ויימן חוקר במסגרת פרויקט בינלאומי את פעילות תנועות הטרור באינטרנט, ומלווה הרצאתו בשקופיות וסרטונים. "זו הרצאה מדאיגה", הוא מזהיר את התלמידים. "הטרור המודרני מחובר לאינטרנט במישרין. הצ'צנים, קבוצת טרור אלימה נגד רוסיה, זוקפים לזכותם למעלה מ - 200 הרוגים בפיגוע תיאטרון במוסקווה למשל, הנה, בשיקופית זו רואים שהם מסתתרים במחבוא עם נשק, ומחשב נייד.

"קבוצת אחרת, הטאליבן, קלצ'ניקוב, מדים, ובאמצע מחשב נייד. יחיה הדובר של אלקעידה באינטרנט באנגלית נראה כאן כשלמרגלותיו שני מחשבים. כאן בונקר שנתפס על ידי כוחות צה"ל. ובבונקר רק מחשבים. לא נשק או חומרי חבלה. היום קיימים 7800 אתרי טרור באינטרנט בלמעלה מעשרים שפות. אנחנו מנתחים בכל אתר את התוכן הוויזואלי, והטקסטים.

 

         

הנשק החדש של אירגוני הטרור הוא המחשב הנייד                                   האינטרנט בשירות הנחלת הפחד: "נרדוף אחריכם בכל מקום. 

                                                                                                                  אנחנו אומה ששותה דם..."

 

"כל תנועות הטרור משתמשות באינטרנט! חמאס, חיזבללה, הג'יהד האיסלמי. הם מאוד מתוחכמים ומתקדמים. הם מעלים חומרים, עושים לוחמה פסיכולוגית – הפחדה. מגייסים מתנדבים, כספים, אוספים מידע. הכל באינטרנט. אסון מגדלי התאומים, כל המידע והתיעוד שלפני, נעשה באינטרנט. הם למדו על מרחקי הטיסה, כל החישובים נעשו באינטרנט.

 

"האינטרנט הוא מדיום אינטראקטיבי. דו כיווני, והוא גם סינרגי – מאחד את כל הטכנולוגיות החדשות. טלוויזיה, מוזיקה, תמונות, חדרי שיח, פייסבוק, יוטיוב. הכל.

 

"טרוריסטים למדו לפלח את השוק ולפנות לקהלי יעד קטנים. הם כבר לא נפגשים במחנות אימונים, אלא רק באינטרנט. לדוגמא, סרט קצר איך להכין חגורת נפץ. סרטון הדרכה, שבמקורו הוכן על ידי החיזבללה אבל מלמד איך לעשות את זה, איפה לעמוד כשמתפוצץ. באינתיפאדה השנייה היו גלים של מתאבדים. וכך הם למדו, איך שמים את הכדוריות הקטנות בתוך חומר הנפץ, שמביאות להרס עצום כשהחגורה מתפוצצת. איך להכניס את חומר הנפץ לשקית בד דקה ששמים סביב הגוף. עשו ניסוי עם בובה, העמידוה באוטובוס וחישבו איפה יהיה הפיצוץ האידיאלי. באמצע האוטובוס יושג האימפקט המקסימלי. זו דוגמא אחת.

 

"איימן א זוואהיר, היורש של בין לאדן, הוא מנהיג אל קאעידה היום, והוא רצה לעשות מסיבת עיתונאים. איך יעשה ולא יתפסו אותו? הוא הטרוריסט הכי גדול בעולם היום. אז בשנת 2007, הוא פרסם ברשת הודעה בערבית, 'עיתונאים, תשלחו לי שאלות, ואני אענה'. שולחים לו אלפי שאלות, וכעבור חמישה חודשים שלח תשובות. מתוך אלפי השאלות הוא ענה על מאה.

 

"יש אינטראקטיביות גם בגיוס טרוריסטים. איטראקטיביות, זה לא שאני רק משדר, אלא אני שומע גם הלבטים שלך. אפשר לדון עליהם, להסביר. אחד מאמצעי השכנוע הוא אתר הנצחה, לזכר המתאבדים. אחד האמצעים, הוא לצלם אותם לפני הפעולה, במדים, עם נשק, כמו גיבורים. הם הרי לא יוצאים ככה לפעולה. המתאבד במסעדה התל אביבית 'סי פוד' לא יצא ככה לפעולה.כמו שהוא מצולם כאן. במדים, עם נשק, ותועד ככה, כדי שכבר לא יוכל להתחרט. הוא קורא את הטקסט שזה צוואתו. והסרטון הזה הוא גם אמצעי לשכנע אותו להתאבד, וגם אמצעי של גמול. דורות יראו אותו ויזכרו אותו תמיד.

 

          

אתר הנצחה לטרוריסטים מתאבדים                                                          סרטון הדרכה  לאימהות כיצד לשלוח את ילדיהן הקטנים

                                                                                                                  עם חגורת נפץ, כדי לסיים חייהם כמאבדים

 

"יש אתרי הנצחה, לוחות זיכרון באינטרנט של ארגונים שונים, שכולם התאבדו. כאן הם מופיעים מחייכים, אבל אחרי ההתאבדות כבר לא נראים ככה... עיניים עצומות, נרדמים בשלווה. אלה צילומים של פוטושופ שנלקחו כשהם בחיים ועיבדו אותם בפוטושופ. אנשים שלווים, מאושרים, שנראה שהגיעו למקום אחר. מפסימיות נוראית. הגיעו מספירה אחרת. זה לא רק הבטחה שמחכות  72 בתולות בגן עדן למתאבדים.

 

"הם גם מדברים בפורומים, צ'טים, חדרי שיח, גם שם הם. וזו תקשורת בין כיוונית. לאלקעידה יש מאות אלפי חדרי שיח כדי לשכנע ילדים להתגייס. פורומים רבים, ויש גם כתובות. כל חדרי השיח מנוהלים על ידי אנשי אלקעידה,

 

"מגמה נוספת היא שילוב של מולטימדיה. האתר של אלקעידה הוקם שלוש שנים לפני נפילת התאומים. אחריו כבר נבנו אתרים מדהימים ביופיים. עם מוזיקה, סרטים, ספרים וחוברות, חומר מודפס שאתה יכול לראות, להדפיס ולהוריד לדיסק. תנועת חיזבללה בלבנון משדרים באינטרנט תחנת רדיו. יש להם בית דפוס, הוצאה לאור של ספרים. לנסרללה יש פוסטרים אישיים באינטרנט אם אנחנו רוצים לתלות מעל למיטה. משדרים חדשות באינטרנט, מגישי החדשות, המנחים, מופיעים עם מסכה, מדים, נשק, ותמונת ג'יהד מת בצד. הם מעבירים קורסים של ג'יהד. אפשר להרשם לרשת וללמוד.

 

"בקורס כזה יש גם פס ייצור, וגם חברות הפקה. תנועות הטרור הקימו יותר מעשר חברות הפקה, שמפיקות תעמולה שלמה של אלקעידה, ויש גם מפיצים. כי הם חשבו בצדק, שאם יהיה מישהו שיעסוק בהפצה, ויעלה לאתרים, זה יגיע למיליונים.

 

"המפיץ הראשי של אלקעידה ברשת, עלו עליו במקרה, דנו אותו באנגליה ל - 14 שנות מאסר. ונתנו לו מחשב אישי, שם המשיך להפיץ מסריו. כשגילו את זה, שפטו אותו שוב, האריכו מאסרו, ולקחו לו את המחשב...

 

מצא את ההבדלים: אקסה טיוב מול יוטיוב                                   

  

"רשתות הפייסבוק, הטוויטר, רשתות חברתיות שקמו, 'גוגל כדור הארץ', איזה חלום נפלא הוא לטרוריסטים. מעדכנים אותם בתמונות לוויין, של כל מקום בעולם! כל סרטי הטרוריסטים מופיעים ביוטיוב.".

 

 • למה לא מוחקים את זה? צועק תלמיד תקשורת מהקהל.

 

"כדי למחוק צריך כוח אדם, וברור שיצוצו תכנים חדשים", עונה ויימן. "חמאס הקים את 'אקסה טיוב', משלהם, על שם מסגד אל אקסה. הם יודעים שהקהלים שלהם הם צעירים, שצופים ביוטיוב ועשו משהו דומה, דרכו מפיצים תעמולה, והדרכה.

 

"מגמה נוספת שלהם היא נרוקסטינג, פילוח שוק ופנייה לקבוצות בתוך האוכלוסייה עם מסרים שונים. הולכים לתת-קבוצות. במקום לפנות עם מסר אחד לכלל האוכלוסייה. ילדים הם קהל יעד מסוג כזה. טרוריסטים מנהלים תעמולה שפונה לילדים בגיל 4,5,6. כי כשאתה מתכנן מלחמה ארוכה, אתה חושב על הדור הבא. על הבין לאדנים החדשים, וכדי לרתק ילדים צריך להשתמש בצבע, בסיפורים, תחרויות, פרסים, במיקי מאוסים. תנועת חמאס לקחה דמות כמו מיקי מאוס שנקרית פרפור. (מתחרז עם עספור. ק.ק.) מיקי מאוס הוא חביב בדרך כלל, אבל פרפור הוא מאוד אלים וטרוריסטי. הוא אומר בערבית 'אנחנו רוצים להילחם עד הסוף, להקריב עצמנו למען שחרור אל אקסה ולא רק נגד ישראל, אנחנו רוצים לעשות את זה כי אנחנו רוצים לשלוט על כל העולם'. תינוקות בני שלוש רואים את זה! וכאן מראיין מבוגר שואל ילדה קטנה על רצונה להיות שהידה, מתאבדת, והטקסט שהילדה מדקלמת, המבוגרים לימדו אותה. המיקי מאוס הזה מצא את מותו, כי בוולט דיסני לא אהבו את הרעיון של שימוש בדמות שלהם, ואלקעידה שידר תוכנית בה סוכן ישראלי הורג את העכבר.

 

"הדבורה מאיה נקראת אצלם נחול,  בגס באני, הוא גם טרוריסט מעניין. בפרק אחד הוא התפתה על ידי השטן לגנוב כסף, וביקשו מהילדים בבית שיחליטו איזה עונש לתת לו. ילדים כתבו 'לכרות את ידו'. והנה כאן טדי בר, והכל בובות מצוירות, צבעוניות, והמסרים אלימים.

 

"ועכשיו תמונות לא אלימות", ממשיך הפרופסור. "זהו אתר של ציורים נאיביים. מעין קומיקס טרוריסטי. למה זה כאילו תמים? כי ילד שידפדף כאן יפול על התמונה הזאת – פתאום, ראש אישה על המדרכה. טרוריסטית מתאבדת, שראשה נערף בפיגוע התאבדות. קשה להתחמק מזה, הגוף במרחק וראשה בנפרד.

 

         

מיקי מאוס מגולם כאן כפרפור טרוריסט מתאבד                                      הדבורה מאיה היא נחול הערביה. כי לילדים מדברים בדמויות מצויירות

 

"כל נושא משחקי המחשב חזק אצל ילדים, לכן טרוריסטים מפיצים המסרים שלהם דרך משחק מחשב, שנקרא 'כוח מיוחד'. המשחק מלמד את הילדים לפגוע בחיילים ישראלים, אמריקאים, וככל שצוברים יותר נקודות, מנצחים. המנצח מקבל תעודה חתומה מנסראללה, ומתקבל לתנועות טרור. במשחק.

 

"גם לצ'צ'נים יש משחק כזה. במחתרת בעיראק התחיל משחק 'המצוד' אחרי הנשיא בוש. מטרת המשחק, לפגוע במנהיגי המערב.

 

"כאן תמונה קפואה של הוצאה להורג. האינטרנט כמדיום שמיועד להפחיד כחלק מהלוחמה הפסיכולוגית. עיתונאי יהודי אמריקאי שנפל בפח אנשי אלקעידה, העמידו אותו, ערפו את ראשו, והסרט הזה מופיע באלפי אתרים. סדרה של הוצאות להורג. או אזרח אמריקאי אחר, שניות לפני שהורגים אותו. והכל באינטרנט. מצאנו סרט של הוצאה להורג, שילדים צילמו את עצמם משחקים. כמו שילדים משחקים, עם חרבות מעץ, הם קוראים את הנאום, ההצהרה, ומוציאים להורג את הילד הכורע ברך, כוח מיוחד של ארגוני טרור עוסק רק בזה. גיל 15 הוא יעד לגיטימי לגיוס והפעלה.

 

"יש באינטרנט פניה לקבוצות נשים למשל. באתר של אלקעידה, חוברת וורודה מלמדת איך לגדל ילדייך כלוחמי אלקעידה, איך להיות עצמך כמתאבדת בשירות הג'יהד. יש להקת נשים שהתאבדו כולל זו שבמסעדת מקסים בחיפה. התמונה היא פוטושופ. כל אחת צולמה בנפרד. ובתמונה יש קבוצה של נשים, המוצגות כאימהות התומכות בפעולה של הבנים. כמו אמא אחת ששרה שיר הלל לאם ששמחה ששלושת בניה מתים בשם הטרור.

 

"זו תמונה קשה של אם שמלבישה ילדה. הוא קטן, עומד על שולחן, וזה זיוף. זו לא באמת חגורת נפץ שהיא מניחה עליו, והילד הזה לא נשלח למות. אבל הוא מלמד איך להכין ילדים. יש אתרים כמו החוברת 'חרב', שמוקדשת לכלי הנשק M 16. חוברת שלמה על חטיפות, או רעלים. כיצד לירות במטוסי נוסעים. איך למקם מטען צד בצורה אידיאלית. יש אנציקלופדיה ויקיפדיה און ליין, איך להשתמש בנשק להשמדה עצמית.

 

"לסיכום, זו הצצה קודרת, מאיימת ומפחידה. ומה עושים נגד זה? על כך בהרצאה הבאה".  

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד

 • 01/02/2012 23:25:58
  גאווה ליא4!!!!!!!!!!!!!!!
 • יונתן
  13/01/2012 12:07:54
  חריף מאוד! כתוב מצוין, חבל שהתוכן קצת פחות שמח.. :)
 • חנה גיל
  13/01/2012 07:38:01
  איזה פחד
 • איל
  10/01/2012 22:03:52
  כל הכבוד קורן כתבה מעניינת מאוד :)
 • עמית
  10/01/2012 13:38:52
  רואים שאתה י"א 2!!! גאים בך!
 • ליהיא גורדון
  10/01/2012 12:19:51
  קורן אתה עושה גאווה לעיתונות.. כל הכבוד לך!
 • אבידור צילה
  10/01/2012 10:44:56
  כל הכבוד קורן הכתבה מרתקת!!!!
  יישר כח
 • שיר קרמר
  10/01/2012 09:42:09
  איזה כתבה מבהילה!
  סחתיין עלייך
 • דוד משה
  10/01/2012 04:48:54
  כתבה מעולה
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.