יום ראשון, 02:52:59

שנת לימודים תשע"ו מוצלחת לכולנו!

צבא
english
אקטואליה
ספורט
ניו אייג’
פיננסים
תרבות
אינטרנט
יחסים
עבודות
פוליטיקה
מקומי
חינוך
הורוסקופ
בריאות
דבר העורכת
מדע
חברה
תאטרון
סיפורים
יחסים
דף הבית > יחסים > אדיפוס ואלקטרה

אדיפוס ואלקטרה

קיראו על הקשר בין אביעד לוי ובנותיו, על הקשר בין זוהר אנקונינה וליהיא גורדון לאביהן ומה אומרת על כך היועצת מירב קליין...

אביה קוהרי 28/05/2013

אביעד לוי עם התאומות רונה ותמר והבן גור עם האם אלונה

"כשאני מדברת עם אבא יש לי דמעות בעיניים..."

 

זוהר אנקונינה מסכמת את הקשר המיוחד שלה עם אבא שלה המייצג בעצם את הקשר המיוחד של רוב הבנות עם אביהן. "מרוב אהבה אליו יש לי דמעות בעיניים".

 

ידוע שבנות הולכות טוב עם האבות שלהן, ופחות טוב עם האמהות אביה קוהרי שוחחה לצורך כך עם מספר בנות מהשכבה (כמו ליהיא גורדון: "אבא שלי גיבור". זוהר אנקונינה :"אבא שלי מלך".  והן מתכוונות לכך...)

לליהיא גורדון אח גדול ממנה, והיא הילדה  הקטנה של אבא.
 

- למה את חושבת שיש לך קשר מיוחד עם אבא שלך?

 

"מאז שהייתי קטנה לאבא שלי הייתה חולשה אליי. אני מרגישה כמו  הנסיכה שלו. הוא תמיד אוהב לפנק אותי ולשמור עליי. הרבה פעמים יש קשר מיוחד בין אבא לילדה כמו שיש קשר מיוחד בין אמא לבן ,אחי למשל הוא יותר ילד של אמא" אומרת ליהיא.

"

כשקורה משהו ואני צריכה עזרה של הורים אני מתקשרת גם לאמא וגם לאבא אבל אני יודעת שתמיד אבא ירגיע אותי ויציל אותי מהמצב גם כשכבר נראה  שאין  מה לעשות."

 • את רבה הרבה עם אמא?

"כן. על ההתנהלות שלי אם חזרתי יותר מדי מאוחר הביתה, אם לא סידרתי את מה שהיא ביקשה ממני. לא תמיד חייבת להיות סיבה לפעמים זה סתם דברים שטותיים. למשל, אני יכולה להתעצבן על הטון דיבור שלה כלפיי. אבא תמיד מבין אותי איכשהו.

 

"אני משתפת בחיים שלי ואת מה שעובר עליי גם את אמא וגם את אבא. אני קודם מספרת לאמא כי אני גרה איתה. הורי גרושים... אבל כשאני נפגשת עם אבא אני ישר מספרת לו הכל. את כל מה שלא הספקתי.

"

אבא שלי הוא מין גיבור, הוא עושה בשבילי דברים שלא נראה לי שאנשים עושים אחד בשביל השני. הוא תמיד יסיע אותי בלילה בכל שעה לאן שאני אבקש. אין משהו שאני לא יכולה לבקש ממנו."

 • את מעריצה אותו.

"כשהייתי קטנה יותר הערצתי אותו. היום אני לא מעריצה אף אחד אבל אני כן מעריכה אותו מאוד ורואה בו מודל לחיקוי. כשאני אהיה גדולה אני רוצה שבעלי יהיה כמו אבא שלי. כבר עכשיו אני רואה שיש לי נטייה יותר להמשך לבנים שמזכירים את אבא שלי באופי או במראה."

 

זוהר אנקונינה, מצד שני, גדלה בבית שבו 4 אחיות, והיא השלישית במערך המשפחתי. גם זוהר רואה את עצמה כילדה של אבא, אבל ברור שגם אמא לוקחת חלק חשוב מאוד בחייה.

"

אני ילדה גם של אמא וגם של אבא, אבל עם אבא יש לי קשר יותר מיוחד ואני ממש מחוברת אליו. בדרך כלל הבנות מחוברות יותר לאבא. אצלנו במשפחה אחותי הבכורה ואחותי הקטנה מחוברות מאוד לאמא שלי, ושתי האמצעיות שזה אני ואחותי מחוברות לאבא שלי. יש לי קשר מיוחד עם אבא מגיל קטן, משום מה שהיתי בחברתו המון, הוא תמיד מפנק אותי ונותן לי מה שאני רוצה וגם לאחיות שלי. אני מרגישה שאני ואבא שלי מאוד דומים ויש לי אהבה מיוחדת אליו. מרוב אהבה אליו יש לי דמעות בעיניים."

"

אני חושבת שהקשר בין אבות לבנות מאוד קשור לאיך שהן גדלו ואני מאמינה שרוב הבנות קשורות לאבא ורוב הבנים לאמא. אבל בבית שלי גדלנו רק בנות אז התחלקנו בין האמא לאבא.

"תמיד כשאני צריכה משהו או אני בצרה אני אתקשר קודם לאמא כי אנחנו באמת חברות טובות ואני מספרת לה הכל. אני לא מאמינה שצריך לריב עם אמא בצורה מוגזמת כמו בנות אחרות שככה הן מתנהלות וזאת הסיבה שאני מספרת לאמא שלי ואני סומכת על הייעוץ שלה ואם אני חושבת שיש דברים שגם חשוב שאבא יהיה שותף להם אז אני מספרת גם לו. אבל אני לא מספרת לו הכל, כי אני מכבדת אותו ואני לא חושבת שכל דבר הוא צריך לדעת כי בכל זאת הוא גבר ויש דברים שיותר מתאימים לספר לאמא ורק היא יכולה לעזור בהם. הקשר בינינו הוא קשר של כבוד וכל מילה שהוא אומר לי הכי חשובה בעולם. אני תמיד אעשה מה שהוא אומר. אני יודעת שהוא תמיד בא לטובתי אבל רוב הפעמים ההורים שלי מאוד דומים בדעותיהם ולפעמים אבא שובר את המילה של אמא.

"

זה חריג שאני ואבא רבים. וכשזה כבר קורה אז הוא תמיד אחרי שנייה יזרוק לי קריצת עין כאילו כלום לא היה ועם אמא זה אותו דבר.

"

אני אוהבת את אבא שלי מאוד. מעריצה אותו על הדרך שבה גידל אותי ואת האחיות שלי, אף פעם לא החסיר מאיתנו כלום ועד היום עוזר לנו בכל. גם עזרה כלכלית וגם חום ואהבה שהוא נותן לנו כל הזמן. בגלל זה אני מעריכה אותו מאוד, הוא הבסיס של המשפחה שלנו.

"הייתי רוצה שבעלי יהיה כמו אבא שלי, למרות שאבא שלי הוא אחד ויחיד.  אבא שלי מלך"!

תסביך אלקטרה מול תסביך אדיפוס

 

יש תחרות סמויה בין אמהות לבנות על פי פרויד על האהבה של האבא/הבעל. תחרות על תשומת לב המין השני, לתחרות קוראים תסביך אלקטרה. תסביך אדיפוס על פי פרויד טוען שישנה אותה תחרות בין הבן והאב על אהבת האם/האישה. אותו דבר, רק להפך.

מירב קליין, מורה לפסיכולוגיה, מסבירה זאת: "תסביך אדיפוס זה כשהבן נמשך לאמא אלקטרה זה כשהבת נמשכת לאבא. התאוריה הפסיכואנליטית של פרויד היא שלקראת גיל 4-5 חווים משיכה כלפי ההורה מהמין הנגדי ויש בעצם רצון להעלים את ההורה מאותן המין ונוצרת תחרות בעייתית, כי הילד אוהב ותלוי בשני ההורים. לכן רואים הרבה פעמים בנות שמעדיפות קרבה לאב, מבלות איתו יותר זמן. הדברים הללו אינם מודעים. פרויד אומר באופן כללי שאנחנו הרבה פעמים לא מודעים לעצמנו, אנחנו עושים פעולות אבל הדחף אינו מודע."

 

אביעד, אב גאה לתמר ורונה תאומות בנות חמש וחצי: " כשאני בא לגן ולוקח אותן הן שמחות. כשאני סוחב אותן על הכתפיים הן מרגישות בעננים. אם אני ליד חברות שלהן זה מקור גאווה גדול בשבילן. הן גם מאוד אוהבות כשאני לוקח מישהי מהן לבד."

אביעד לוי, מורה לתיאטרון, בבית ספר אורט בנימינה, אב לתאומות תמר ורונה בנות החמש וחצי וגור בנו הקטן בן השלוש ושמונה חודשים מספר על הקשר שלו עם בנותיו וגם עם בנו הקטן.

 

אביעד: "הבנות שלי מאוד גאות בי. יש משהו בסמכות של האבא שמייצר גודל, כוח ומהות שהן נורא מתחברות אליו.

"הן בתחרות ביניהן כל הזמן וגם בתשומת לב ממני יש תחרות ביניהן. אני לא יודע להגיד באופן מדויק מה מידת הקשר של רוב הבנות עם האבות שלהן אבל אני יכול להגיד לך מהבנות שלי שיש אחת שמאוד מחוברת לאיפור ולכל הקטע הנשי, וביחד עם אשתי הן מתעסקות בנושאים נשיים. השנייה אתלטית. היא נורא אוהבת שאני בא ורואה את התרגילים שהיא עושה. החיבור אליי מאוד חשוב לה.

"הבן שלי בן השלוש מאוד מתפנק אצל אמא. כשהוא צריך חיזוק וחום הוא הולך לאמא, אבל הוא מאוד אוהב גם כשאני בא, לוקח או מחזיר אותו. אם אני רואה טלוויזיה הוא בא לשבת עליי."[

 • איזה אבא אתה?

" אני סבלן. אני לא כועס או מתעצבן, אני לא מוותר על הדברים המהותיים. למשל, בלילה לפני השינה אני מקריא לכל הילדים שלי סיפור ואנחנו עושים מן  חוזה בינינו שאני מקריא לכולם סיפור ואחרי זה הם הולכים למיטות והם צריכים ללכת לישון. אז אני הולך לראות טלוויזיה או לקרוא ספר, ובדרך כלל מגיע הבן שלי או אחת הבנות ומנסים למשוך קצת את הזמן. אני מקיים איתם דיאלוג ומסביר שהם יכולים לשבת איתי עוד כמה דקות, ומביא אותם למצב שבסופו של דבר הוא ילך באופן עצמאי. אף פעם אני לא צועק או, צריך להגיע למצבים קיצוניים.

"

לאשתי יש את השיטות שלה ולי יש את שלי, יש לה רגעים שהיא קצת מתעצבנת אבל כל אחד מוצא את הדרך שבה הוא מתקשר ומניע דברים.

"הבנות מאוד מתחברות לזה שמדברים איתן ומקשיבים להן ולא צועקים עליהן, כי יש רגעים מסויימים שהן מבינות שלא זה לא והן מזהות את הרגעים האלה בשנייה. אני רך אבל אם אני אגיד למשל לרונה עכשיו לא אוכלים מעדן כי עוד מעט יש ארוחת ערב היא לא תתווכח. היא יודעת מתי יש גבול. הן מעדיפות את הדיאלוג הנעים."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שם

עד 350 תווים

תגובה
 
קוד
 • שהם נאמן
  17/02/2015 18:47:19
  כתבה מדהימה! בעיקר הקטע על אביעד;)
 • אלה
  17/02/2015 18:41:32
  יאללה אביעדדדדד!!!
 • רות רובינסון
  29/05/2013 11:05:49
  קראתי בהנאה את הכתבה. ונזכרתי ביחס במיוחד שיש לאבא שלי אלי, כבת יחידה בין בנים, ולרגש שלי אליו - עד היום....
 • סטיב מרטין מ"אבי הכלה"
  28/05/2013 15:31:27
  אין כמו הבת שלי:)
 • שייקה רונן
  28/05/2013 14:25:40
  נהניתי לקרוא וחשבתי על היחס המיוחד שיש לי לבנותי, כיום אמהות בעצמן...שימו לב ליחסו המיוחד של איוב לבנותיו, בסוף פרק מ"ב...הוא קורא להן בשמות מיוחדים, דבר המעיד על העדפתו אותן..!!
 • רוני
  28/05/2013 09:56:06
  כתבה טובה!
04-6388733 טלפון.
04-6288733 פקס.
info@itonort.co.il דוא"ל.
בית ספר אורט בנימינה כתובת.